ב"ה מוצאי ש"ק, כ" אייר תשפ"ב | 21.05.22
השלט שקידם את פני השלוחים החדשים בעיר
השלט שקידם את פני השלוחים החדשים בעיר
משפחה חדשה בצבא שלוחי הרבי בעיר קלינינגרד

הרב אברהם ברוך וחיה מושקא דייטש מונו לשלוחים בעיר קלינינגרד ההיסטורית, לחוף הים הבלטי, להגברת הפעילות עם צעירי המקום והרחבת הפעילות החב"דית בעיר, תחת רב העיר השליח הרב דוד שוועדיק ● לכתבה המלאה >>>
מערכת שטורעם
בעיר 'קלינינגרד' ההיסטורית, לחוף הים הבלטי, מובלעת רוסית בין פולין לליטא, לאחר שעתיים טיסה ממוסקבה בירת רוסיה, נחתו לפני מספר ימים זוג שלוחים חדשים, המצטרפים למאות שלוחי הרבי במדינות חבר העמים.

השליח הראשי והרב הראשי ברוסיה הרב בערל לאזאר, מינה את משפחת הרב אברהם ברוך וחיה מושקא דייטש, לשלוחים בעיר, להגברת הפעילות עם צעירי המקום והרחבת הפעילות החב"דית בעיר חשובה זו.

במרכז העיר שוכן בית כנסת גדול ומפואר שנבנה מחדש לפני כשנתיים - 80 שנה לאחר שהיה הראשון להיחרב בידי הנאצים ימ"ש ב'ליל הבדולח' המפורסם, שכן קלינינגרד הייתה באותם ימים תחת שליטה גרמנית ונקראה בשם 'קניגסברג', שהוא גם השם היהודי הנודע של העיר.

בליל הבדולח, שרף המון גרמני את חמשת בתי הכנסת של קניגסברג, וחלק מבית הספר ששכן באחד מבתי הכנסת. מעט מיהודי העיר הצליח להגר ממנה, אולם רובם נשלחו אל מחנה הריכוז טרזיינשטט עד סוף תש"ב, ושם נעקדו על קידוש ה'.

עם כיבוש העיר בידי הסובייטים, נותרו בה יהודים מעטים. בשנים האחרונות חודשה בה הקהילה בידי איגוד הקהילות היהודיות ברוסיה בראשות רבה של רוסיה, תחת רב העיר השליח הרב דוד שוועדיק.

בעיר גם קברו של מייסד תנועת המוסר רבי ישראל מסלנט זצ"ל ורבים באים לקברו ביום היארצייט כ"ה בשבט ומתארחים בבית הכנסת שבמרכז העיר.

השליח החדש, הוא בנו של השליח הרב שייע דייטש ממוסקבה וחתנו של השליח ברחובות הרב מיכאל רייניץ ועם בואו עם משפחתו, החלה רוח חדשה וצעירה לנשוב בקהילה היהודית בתחומים רבים ומאתגרים ולקראת חג החנוכה, יערכו בע"ה בקהילה מספר אירועים - בכפוף להוראות משרד הבריאות הרוסי - לשמחתם של משפחות יהודיות רבות בעיר.

בתמונות: הרב דייטש עם רבה של רוסיה / בפעילות ומעקב אחר התקדמות בניית מקוה הטהרה בעיר /  / עם יהודי המקום.
כ"א בכסלו תשפ"א
בפעילות ומעקב אחר התקדמות בניית מקוה הטהרה בעיר
בפעילות ומעקב אחר התקדמות בניית מקוה הטהרה בעיר
 
השליח הרב דייטש (מימין) עם השליח הראשי בעיר הרב שוועדיק
השליח הרב דייטש (מימין) עם השליח הראשי בעיר הרב שוועדיק
 
השליח החדש הרב דייטש עם הרב הראשי לרוסיה הרב לאזאר
השליח החדש הרב דייטש עם הרב הראשי לרוסיה הרב לאזאר
 
הרב דייטש עם יהודי קלינינגרד
הרב דייטש עם יהודי קלינינגרד