ב"ה ערב ש"ק, י"ט אייר תשפ"ב | 20.05.22
מעמד ההדלקה המרכזית ברחבת הקרמלין במוסקבה
מעמד ההדלקה המרכזית ברחבת הקרמלין במוסקבה צילום: גארי סלאבסקי
30 שנות אור במוסקבה: מעמד הדלקת החנוכיה ברחבת הקרמלין

קולו של רבה הראשי של רוסיה, השליח הרב בערל לאזאר, הדהד ברמה עת בירך את שלוש הברכות שלפני ההדלקה, בעומדו על מנוף שהרימו אל-על, מעל פסלו של קרל מרקס, בגובה חומות הקרמלין המתנשאות בכיכר האדומה שבמרכז מוסקבה, והציבור הגדול שהקיף את המנורה המפוארת והגבוהה, ענה בכוונה ובזעקה 'אמן' ● לכתבה המלאה וגלריית תמונות ענקית מההדלקה בקרמלין >>>
מערכת שטורעם

קולו של רבה הראשי של רוסיה, השליח הרב בערל לאזאר, הדהד ברמה עת בירך את שלוש הברכות שלפני ההדלקה, בעומדו על מנוף שהרימו אל-על, מעל פסלו של קרל מרקס, בגובה חומות הקרמלין המתנשאות בכיכר האדומה שבמרכז מוסקבה, והציבור הגדול שהקיף את המנורה המפוארת והגבוהה, ענה בכוונה ובזעקה 'אמן'.

השנה, זו הפעם השלושים שנר החנוכה מודלק בעוז ובגאון, החל משנת תש"נ, עת בירך והבטיח כ"ק אדמו"ר זי"ע ש'תהא שנת נסים', והנסים והנפלאות שיהודי רוסיה חשו מאז, החלו להתרחש בזה אחר זה, ובמיוחד באפשרות קיום תורה ומצוות בגלוי בכל רוסיה, והשבת עטרת יהדות רוסיה לתפארתה.

עם הדלקת המנורה במוסקבה, ניתנה האות, ובמנורות רבות בכל מרחבי רוסיה הגדולה הועלה אור החנוכה, באירועים רבים מאוד, גדולים כקטנים, המאורגנים במשך כל שמונת ימי החג בידי מאות שלוחי הרבי בכל רוסיה.

בתחילת האירוע הוקרנו מראות שסיכמו 30 שנות הדלקת אור החנוכה בבירת רוסיה, כולל השתתפותו של הנשיא פוטין באחת הפעמים.

מארגן הטקס, מנכ"ל הקהילה במוסקבה השליח הרב מרדכי ויסברג, הגביה השנה את המנורה ובמת הנאומים, ובאישור משטרת מוסקבה, הורחב שטח המקום להמוני יהודים שהגיעו מכל הבירה להשתתף באירוע, שיחד עם עשרות כלי התקשורת ששידרו מהמקום, היה טקס זה למעמד פרסומי ניסא גדול מאין כמוהו.

לאחר מראות קודש מהרבי והנאומים שהושמעו, רקדו ההמונים לקול שירת הזמרים רולי דיקמן ומוטי כהן, ובמשך כשעתיים פיזזו וכרכרו בעוז למרות הקור הגדול, שנמס אל מול השמחה הגדולה והמרגשת.

כ"ט בכסלו תש"פ