ב"ה יום שלישי, י"א תשרי תשפ"א | 29.09.20
במרכז: הנשיא ריבלין, מר שתילה והרב מרגולין
במרכז: הנשיא ריבלין, מר שתילה והרב מרגולין צילום: מרק ניימן, לע"מ
נשיא המדינה אירח את עבדאללה שתילה - איש העסקים שרכש את חפציו של היטלר על-מנת להעבירם ל'יד ושם'

נשיא המדינה ראובן ריבלין אירח את עבדאללה שתילה, איש העסקים השוויצרי ממוצא לבנוני שרכש לפני כשבועיים במכירה פומבית את חפציו של אדולף היטלר הצורר הנאצי ימ"ש, על מנת לתרום אותם ל'יד ושם' ● במפגש השתתף גם הרב מנחם מרגולין, יו"ר איגוד הארגונים היהודיים באירופה, שהוביל את הקמפיין כנגד המכירה הפומבית ● ל'שטורעם' נודע, כי מר שתילה הוזמן להשתתף במשלחת מיוחדת של חברי פרלמנט אירופאיים באושוויץ, שם יקבל מהרב מרגולין את אות ההוקרה 'דוד המלך' על פעילותו ● לכתבה המלאה >>>
מערכת שטורעם
נשיא המדינה ראובן (רובי) ריבלין אירח אתמול (ראשון) את עבדאללה שתילה, איש העסקים השוויצרי ממוצא לבנוני שרכש לפני כשבועיים במכירה פומבית את חפציו של אדולף היטלר הצורר הנאצי על מנת לתרום אותם ליד ושם. במפגש השתתפו גם יו"ר קרן היסוד סאם גרונדוורג, יו"ר 'יד ושם' אבנר שלו והרב מנחם מרגולין, יו"ר איגוד הארגונים היהודיים באירופה, שהוביל את הקמפיין כנגד המכירה הפומבית.

הנשיא הודה למר שתילה על המעשה החשוב שביצע ועל המחשבה הרבה העומדת מאחוריו ואמר: "תרומתך חשובה ביותר בזמן כזה, בו אנשים מנסים להכחיש את האמת ההיסטורית. חפצים אלה, שבחרת בטובך לתרום ליד ושם, יסייעו בהעברת מורשת השואה לדור צעיר שלא יכיר ניצולים".

הנשיא הוסיף ואמר: "מה שעשית הוא לכאורה, כל כך פשוט, אבל בחסד הזה הראית לכל העולם איך נלחמים בהאדרת השנאה וההסתה נגד אנשים אחרים. זה היה מעשה של בן אדם אמיתי. אני יודע ששמעת כבר תודות למכביר אבל היה לי חשוב לשוב ולהודות לך כאן, בקול רם וברור בבית הנשיא, בירושלים - אנו מעריכים את זה ומודים לך על כך מאוד".

עבדאללה שתילה פנה אל הנשיא ואמר בהתרגשות: "אדוני הנשיא, זהו כבוד גדול להיות כאן. כשקראתי על הממצאים שמוצאים למכירה, חשבתי מיד שאני צריך לקנות אותם ולהרוס אותם. ואז חשבתי שאין לי זכות להחליט מה לעשות עם הפריטים, ואני כל כך שמח שהם עכשיו ביד ושם. צמרמורת עוברת בי כשאני מבין כמה זה חשוב לעם היהודי, אבל אני חושב שיש כאן מסר רחב יותר לעולם כולו והוא ש"לעולם לא עוד", אינה סיסמא חסרת משמעות. על ידי מעשים שכאלה נוודא כי לעולם לא עוד".

אבנר שלו, יו"ר יד ושם הודה לנשיא על המעמד ולמר שתילה על המעשה שעשה ואמר: "מה שעשית כמעשה ספונטני מבטיח שהממצאים האלה לא יגיעו לידיים הלא נכונות. עצרת את זה והבאת אותם למקום בו מסופרת ההיסטוריה, למקום בו מחנכים את הדור הבא. תודה רבה לך".

סאם גרונדוורג, יו"ר קרן היסוד אמר: "מר שתילה הצליח להכניס קרן אור בתוך סוגיה חשוכה בהיסטוריה של העם היהודי ושל האנושות בכלל. בעצם המעשה שלו, הוא קידם סובלנות ותקווה והזכיר לעולם כולו שבכל מקום יש אנשים הגונים שחותרים לצדק ולאחווה בין בני אדם".

הרב מנחם מרגולין, יו"ר איגוד הארגונים היהודיים באירופה, שהוביל את הקמפיין כנגד המכירה הפומבית מחשש שהחפצים יגיעו לידיים הלא נכונות, הודה לידידו מר שתילה על כך שנענה לקריאת איגוד הארגונים היהודיים באירופה ובמעשיו הראה אות ודוגמה למליוני בני אדם שנחשפו לפרשה.

ל'שטורעם' נודע, כי מר שתילה הוזמן להשתתף במשלחת מיוחדת של חברי פרלמנט אירופאיים באושוויץ שם יקבל מהרב מרגולין את אות ההוקרה 'דוד המלך' על פעילותו.
י"א בכסלו תש"פ