ב"ה יום חמישי, י"ג תשרי תשפ"א | 01.10.20
השלוחים שהגיעו מכל רחבי רוסיה בתמונה משותפת בחתונה בניז'ני. בעיגול: הרבנים זקלס וברגמן
השלוחים שהגיעו מכל רחבי רוסיה בתמונה משותפת בחתונה בניז'ני. בעיגול: הרבנים זקלס וברגמן
החופה שעמדה מעל השער / השליח הרב זלמן זקלס

"בזמנו, כשסבא רצה להמחיש לילדים בחיידר המחתרתי, מה יהיה כשמשיח יבוא, הוא היה אומר: כשתראו בכיכר האדומה ילדים משננים תניא בע"פ, דעו לכם שמשיח הגיע. נראה לי, שהוא לא חלם אז, על דוגמא מוצלחת יותר, כמו חופה יהודית של בת השליח באצטדיון"... ● השליח בנובוסיבירסיק, הרב זלמן זקלס, השתתף בחתונת בת חברו השליח בניז'ני-נובגורוד, הרב שמעון ברגמן, ומתאר בצורה מרגשת את מה שחווה יחד עם מאות האורחים והשלוחים שהגיעו מהארץ ומחו"ל ● לטור המלא >>>
השליח הרב זלמן זקלס, נובוסיבירסק
רוח קרירה של אפס מעלות, נשבה על החתן והכלה לוי ומושקא. לצידם עומדים, ההורים והסבים המרוגשים לבית ברגמן-שטראקס. על המסכים הגדולים של האצטדיון הענק ששוכן על גדות נהר הוולגה, הוקרן ברכתו של הרבי לחתנים וכלות. על כר הדשא, עמדה בימה גדולה ועליה חופה מוארת ומוקפת פרחים. כולם עומדים מרוגשים ומאזינים ברוב קשב, לברכתו של הרבי שמהדהדת ברחבי האצטדיון הענק והחדיש, שמכיל 44,899 מושבים.

הצטופפתי באצטדיון יחד עם מאות האורחים, חברי קהילה משפחה ושלוחים רבים שהגיעו במיוחד, להשתתף בחתונה הראשונה של ביתם הבכורה של השלוחים לניז'ני נובגורוד, ר' שמעון ויעל ברגמן. התרגשתי מאוד, לא רק בגלל שזכיתי בהגרלה לייצג את כל השלוחים ברוסיה, ולא רק בגלל שזו החתונה הראשונה שאני משתתף, לאחר חתונת ביתי סימה חסיה בנובוסיבירסק שהתקיימה לפני כחודש. כמובן הזדהיתי מאוד עם תחושות השמחה, של חתונת בת ראשונה במקום השליחות. הבנתי כמה הכנות השקעות והוצאות נדרשו , כדי להפיק חתונה בסדר גודל כזה.

מה שהוסיף לי באופן אישי נפח גדול של התרגשות, זאת העובדה שבי"ז טבת תרצ"ד לפני 86 שנה, התקיימה כאן בעיר ניז'ני נובגורוד, חתונתם של סבא וסבתא שלי ר' משה וסימה חסיה וישצקי ע"ה, אשר זכו להיות כאן שליחים של הרבי הקודם. חתונתם התקיימה אז במחתרת במניין מצומצם. ביקרתי באותו יום לראשונה, יחד עם מנין אנשים, במקום קבורתם של סבא וסבתא רבא שלי ר' שלמה ובתיה רסקין ע"ה בבית החיים בניז'ני נובוגורוד. היה מרגש, כאשר נכדם ר' יהושע רסקין אמר קדיש בדמעות, לאחר שנים רבות.

בטיסה חזרה הביתה, חשבתי על משפט שאמר בחופה הרב והשליח הראשי לרוסיה הרב בערל לאזאר שסידר את הקידושין, שגרם לכולם לחייך: "כולם חושבים שהאצטדיון נבנה בשביל מונדיאל הכדורגל, האמת היא, שהוא נבנה בשביל החופה של בת השליח".

הרהרתי לעצמי, שיש כאן מסר גדול בעבודת ה': בניית התשתיות לאצטדיון הענק, עלה מיליארדי דולרים ואלפי עובדים. מבחינת מארגני המונדיאל, כל העלות המטורפת הזאת היתה שווה בשביל התכלית: שכדור עגול מלא אוויר, יבקיע את השער ויהיה גול, ועשרות אלפי אנשים יריעו בקול.

כך בדיוק: העולם כולו כולל האצטדיון, נברא ע"י הקב"ה בשביל התכלית: שהחתן התמים ר' לוי מלונדון יאמר "הרי את מקודשת לי" ויבקיע ויענוד את הטבעת העגולה על האצבע של הכלה השליחה מושקא מניז'ני נובגורוד, וכל הקהל כולו, כולל כל הנשמות של יהודי העיר לדורותיהם שבוודאי מילאו את כל היציעים, יריעו בקול, "מזל טוב בנין עדי עד".

רק לי נדמה היה, שהחופה עמדה באצטדיון בדיוק מעל השער?!

חשבתי לעצמי, מה היו מרגישים סבא וסבתא שלי, אם הם היו נוכחים כאן, בחתונה השמחה והמפוארת הזו?

בזמנו, כשסבא רצה להמחיש לילדים בחיידר המחתרתי, מה יהיה כשמשיח יבוא, הוא היה אומר: כשתראו בכיכר האדומה ילדים משננים תניא בע"פ, דעו לכם שמשיח הגיע.

נראה לי, שהוא לא חלם אז, על דוגמא מוצלחת יותר, כמו חופה יהודית של בת השליח באצטדיון.
ט' בכסלו תש"פ