ב"ה ערב ש"ק, כ"ד מנחם-אב תשפ" | 14.08.20
מה שלמדתי מר' לייבל מוצקין ■ זכרונות וגעגועים

לפני יותר מחמש שנים כתב השליח בבאזל שבשווייץ, הרב זלמן וישצקי, טור מיוחד ל'שטורעם', שהופך כעת למעין טור פרידה מהחסיד ר' לייבל מוצ'קין ע"ה, שנפטר השבת: "ישבנו אז קבוצה של בחורים צעירים להתוועדות לילית, ור' לייבל, שנשאר צעיר ברוחו ישב עמנו"... ● לטור המלא >>>
השליח הרב זלמן וישצקי, שווייץ
ר' לייבל מוצקין הוא חסיד מבוגר, שהיגר בצעירותו מרוסיה לברוקלין. איש עשוי ללא חת הוא. עוד בשנות העשרים לחייו ניהל, תוך סכנת חיים ממשית וללא כל תמורה, מערכת מחתרתית של הברחת מאות יהודים מרוסיה של סטאלין אל מדינות המערב.

סבא שלי הכיר אותו כבר אז ב-1946, אבל אני פגשתי בו לראשונה 50 שנה אחר כך, ב-1997. ישבנו אז קבוצה של בחורים צעירים להתוועדות לילית, ור' לייבל, שנשאר צעיר ברוחו ישב עמנו. בהתוועדות לוגמים לחיים, אומרים דברי תורה וחסידות ומנגנים ניגוני דבקות ורגש, מרירות ושמחה. אבל באותו הלילה עם ר' לייבל לא נאמרו דברי תורה, בעצם לא נאמר דבר, כמעט. 'כמעט' אמרתי, כי כן נאמרו שתי מילים

ר' לייבל ישב מולנו, בחורים בני עשרים, הביט בעיניו הגדולות היישר אל תוך עינינו וזעק באנגלית לא מדוייקת, במבטא ובטון רוסי כבד: who you? מי אתה? הו יו הו יו כך במשך שעות.

הוא לא חיכה לתשובה. השאלה, היא הייתה המטרה - הו יו? מי אתה?

ביום שישי הקרוב י"ט בכסלו נחגוג את ראש השנה לחסידות - חג הגאולה מהכלא הרוסי של בעל התניא, מייסד חסידות חב"ד, רבי שניאור זלמן מליאדי, המכונה אדמו"ר הזקן. בהיותו במאסר, ביקר אותו שר ההשכלה הצארי ושאל: מדוע אלוקים שאל את אדם הראשון בהיותו בגן עדן 'אייכה' (בראשית ג' ט.)? הוא הרי ידע בדיוק איפה הוא.

ענה לו הרבי: אלוקים שאל את אדם הראשון, ובעצם שואל כל אדם בכל יום, היכן אתה בעולמך? האם השגת את מטרותיך בעולם? האם ידוע לך מי אתה ומה אתה? לאן אתה רוצה להתקדם והאם הנך אכן מתקדם? 'אייכה'? או באנגלית של לייבל מוצקין - who you?

אעיז ואומר, שאת התשובה האמיתית לשאלה הגדולה הזו ניתן למצוא רק בספר אחד, ספר התניא - התורה שבכתב של החסידות.

חברים, כשיגיע אליכם מכתב זה, אהיה בהכנות האחרונות לקראת מסע של קבוצה קטנה מבאזל אל מקום מנוחתו של האדמו"ר הזקן, בהאדיטש שבאוקראינה. נשבות שם שבת של התעלות רוחנית ונתפלל על קברו של רבי שניאור זלמן בעל התניא. נבקש שם חיים רוחניים וחיים גשמיים, בריאות, פרנסה ונחת יהודי אמיתי מילדינו.
י' במנחם-אב תשע"ט