ב"ה יום רביעי, כ"ב מנחם-אב תשפ" | 12.08.20
אורח הכבוד בשרשרת האירועים בקאן: הרב ישראל-מאיר לאו

רבה הראשי של תל אביב-יפו הרב ישראל-מאיר לאו, הרב הראשי לישראל לשעבר, נשא נאומים מרגשים במהלך שרשרת האירועים במוסדות חב"ד בקאן שבצרפת והאיזור ● רגע השיא – פגישת הרב לאו עם ניצולי שואה בני הקהילה היהודית המקומית ובהם אחד מניצולי המחנה בוכנוולד, בו שהה הרב לאו בימי השואה האיומה ● "איש לא ישנה את העבר, אך בידינו ובעזרת ה' - לשנות את העתיד", הכריז הרב לאו בהתרגשות מול מאות יהודים לצד רבנים ושלוחים מרחבי צרפת, תלמידי בית ספר חב"ד, אישי ציבור ודבריו אלו התנוססו בכותרת הראשית בעיתון המקומי שדיווח על שרשרת האירועים ההיסטורית שתיזכר עוד שנים רבות בריביירה הצרפתית ● לדיווח המלא ותמונות >>>
מערכת שטורעם
השלוחים בקאן והאזור, בראשות השליח הרב יהודה לייב מטוסוב, בנו הרב מענדל מטוסוב ומנהל הפעילות בקאן השליח הרב יהודה לוין, חגגו בימים אלו, חנוכת בניין מפואר לבית ספר חב"ד בעיר קאן, הנחת אבן פינה למקוה בעיר קאן, וחנוכת מקוה בעיר ס. רפאל – בה מנוהלת פעילות ענפה בראשות השליח הרב מאיר אלטאבי.

האירועים החגיגיים, בהשתתפות אורח הכבוד, הרב הראשי לישראל לשעבר וכיום רבה הראשי של תל אביב-יפו, הרב ישראל מאיר לאו, ועמו רבנים ושלוחים מכל רחבי צרפת, אישי ציבור ובהם ראש העיר קאן ונציגי ארגוני החינוך מפריז, הפיחו רוח חיים יהודית חסידית, בכל המשתתפים אשר האזינו לנאומים עם תוכן יהודי.

חנוכת בית הספר

מאות מוזמנים חגגו את חנוכת הקומפלקס המפואר שנבנה עבור בית ספר חב"ד, הגיעו יהודים מכל האזור, רבנים ושלוחים שכיבדו את החגיגה ובראשם הרב ישראל מאיר לאו, וראש העיר קאן. ואילו משטרת קאן, נערכה היטב, וסגרה את כל הרחובות מסביב, כדי לאפשר לחגוג בשמחה.

השליח הרב מענדל מטוסוב מספר על הקמת המבנה אשר גודלו 1200 מ"ר: "שנים רבות בית הספר שכן בתוך מבנה הבית חב"ד, ולפני כעשר שנים רכשנו בנין, לא גדול ולא חדש, אך לאחר שיפוץ והשקעה, התאים לצרכים שלנו אז, אך מספר התלמידים (שרובם מבתים שאינם לע"ע שומרי תורה ומצוות) הולך וגדל, ומפעם לפעם הוספנו הרחבה למבנה, מצד אחד ומצד אחר, עד אשר לפני שלוש שנים, התחלנו בבניית בניין לשם ולתפארת, מרשים, יפה, ומתאים לאכלס מאות תלמידים, אשר מהם הטורחים ובאים מידי יום לבית ספר, מקרוב ומרחוק. רחוק? יש כאלה שנוסעים כל יום 100 ק"מ הלוך ו100 ק"מ חזור, כדי ללמוד בבית ספר היהודי, ונחשב למוצלח מאוד, הן ברמת הלימודים והן בהשקעה בתלמידים".

ראש העיר קאן נשא נאום מלא תשבחות על בית הספר ומנהליו: "אני גאה בבית הספר, אשר מעניק לתלמידים, השראה להיות אדם טוב, בעל ידע נרחב, וכיצד לנהוג כיהודי. בניית דור העתיד של הקהילה היהודית, זוהי מטרה חשובה ביותר, ואני אעשה הכל לסייע לכם".

אורח הכבוד הרב ישראל מאיר לאו נפגש בתחילת האירוע עם ניצולי שואה שבאו לכבד את האירוע, ובהם ניצול ממחנה בוכנוולד, בו שהה הרב לאו בימי השואה והוא ילד. את ההתרגשות לא ניתן לתאר, כאשר השניים עמדו זה מול זה, והעלו זכרונות מסירות נפש וייסורים מאותם ימים נוראים.

הרב לאו, נשא את הנאום המרכזי ובקול מלא להט והתרגשות, פנה לקהל לחבר את העבר והעתיד, והבהיר כי לא ניתן לשנות את העבר, אך בעזרת ה' נשנה את העתיד. הקהל הריע ממושכות לדבריו, והרב לאו המשיך ועודד את אנשי הקהילה להתחבר לשמירת מצוות ולשלוח את הילדים לבית ספר חב"ד.

הרב לאו, ראש העיר והשלוחים הרבנים מטוסוב ועוד רבנים ואישי ציבור, גזרו את הסרט האדום בפתח המבנה המפואר, כל הקהל הריע בקריאות מזל טוב ומחיאות כפיים, ולפתע ללא כל הודעה מוקדמת, מדלתות וחלונות המבנה החדש, קפצו עשרות תלמידים, והחלו לתדהמת הקהל בהופעה מוסיקלית מרשימה ושמחה.

בין אורחי הכבוד שבאו לאירוע, בלטו בנוכחותם השלוחים הרב יוסף יצחק מטוסוב שליח הרבי לטולוז והאיזור, הרב יוסף יצחק פינסון שליח הרבי לניס והאיזור, הרב ראובן מטוסוב שליח הרבי ללשכה בפריז, ומר פטריק אוחיון, נציג החינוך היהודי במשרד החינוך הצרפתי.

הנחת אבן הפינה למקווה

מחנוכת בית הספר, הגיעו הרבנים ואישי הציבור להנחת אבן פינה למקווה, בסמוך למבנה בית חב"ד ומבנה בית הספר החדש. הרב מענדל מטוסוב סיפר על שרשרת ניסים בדרך להתחלת בניית המקוה, והרב לאו הצביע על השטיח האדום עליו עמדו המכובדים, ואמר: "העיר קאן ידועה כעיר של פסטיבלים הקשורים לסרטים, אבל האמת הרוחנית טמונה כאן במקוה ובבית הספר החדש, כאן מצמיחים רוחניות ומשקיעים בדור העתיד".

בערב התקיים דינר מיוחד, והאחים הרבנים למשפחת מטוסוב העניקו לרב לאו את הספר "חב"ד במרוקו" אשר יצא לאור על ידי המשפחה, בעריכת הרב שניאור זלמן ברגר. הרב לאו עיין בספר ומאוד התפעל מהעשיה הברוכה של שלוחי הרבי ובהם השלוחים הראשונים הרב שלמה מטוסוב והרב ניסן פינסון, אשר מסרות את נפשם במרוקו, והילדים והנכדים ממשיכים את השליחות ברחבי צרפת ובהם בעיר קאן. כאות תודה ותוך כדי התפעלות מהספר הפורש את העשיה הברוכה בקרב אלפי תלמידי מוסדות חב"ד במרוקו, סיפר הרב לאו בנאומו פרטים רבים מיחידויותיו עם הרבי.  

חנוכת המקווה בעיר ס. רפאל

למחרת נסעו המכובדים בראשות הרב לאו, לעיר ס.רפאל, בה קיבל את פניהם השליח הרב מאיר אלטאבי, ויחד נסעו לחנוכת המקווה, אשר נבנתה על ידי השלוחים ובהשתתפות קרן מקוואות רמ"א, ומרכז רבני אירופה, ובתכנון אדריכל המקוואות הרב שמואל לוין.

חנוכת המקוה נחגגה ברוב פאר והדר, בהשתתפות רבנים ושלוחים ואת נאום הכבוד נשא הרב ישראל מאיר לאו – אשר נתן דגש בדבריו על המקובל אצל ההיסטוריונים, כי הרומאים לאחר חורבן הבית שהו בעיר זו: "מי היה מאמין? במקום בו שהו יהודים שהפכו לעבדי הרומאים לאחר חורבן הבית, כאן במקום הזה, פורחת אימפריית שליחות וכעת אנחנו חונכים מקווה מפוארת ומרשימה, אשר הושקעה בבנייה שלה מחשבה וכמובן סכומי כסף גבוהים, וכעת תשרת את המשפחות היהודיות בעיר זו וסביבתה".

ברגע השיא, הפתיעו השלוחים את הרב לאו עם הקרנת וידיאו של הרבי, ובו סיפור מיוחד:

הרב לאו עובר אצל הרבי עם הרב גערליצקי מתל אביב, ובו מספר לרבי על הקמת מקווה בור על גבי בור בתל אביב, וכל הקשיים והעיכובים שהיו בהקמתו. והרבי מעודדו במילים נפלאות.

ומספרים הרבנים מטוסוב ואלטאבי בנאומם: "קשיים רבים נערמו בהקמת במקווה, היתה התנגדות מגורמים שונים, בעיות בבניה, בעיות בתקציב ועוד מכשולים. הדברים הגיעו באיזה שלב לשאלה איך אפשר להמשיך בבניה למרות הכל. ואז בדיוק הגיע לידינו הווידאו הזה, בו הרבי מעודד את הרב לאו על בניית מקווה חב"ד. זה עודד אותנו מאוד, ובדרך נס הכל הסתדר. לא חלמנו אז מי יהיה אורח הכבוד לחנוכת המקווה. והנה היום, חונכים את המקווה, ואנו זוכים לנוכחות של הרב לאו בעצמו!  איזה עידוד ישיר יותר גדול אפשר לקבל מהרבי?".

הרב לאו ביקר במוסדות חב"ד באיזור, והביע את התרשמותו מאימפריית השליחות בקאן והסביבה.
כ"ה בתמוז תשע"ט