ב"ה יום רביעי, כ"ב מנחם-אב תשפ" | 12.08.20
130 נערים מחבר העמים ומזרח אירופה הגיעו למסע בר מצווה בישראל

הנערים, בנים ובנות למשפחות שאינן יודעות דבר על היהדות, מקיימים מסע ברחבי ארץ ישראל להכרת היהדות ביוזמת ארגון הנוער האירופי 'מורשה' שעל יד 'מרכז רבני אירופה' ● גולת הכותרת של המסע: טקס בר מצווה בכותל המערבי במעמד הרבנים הראשיים לישראל ואישי ציבור ● המסע מתקיים בסיוע המשרד לשירותי דת, 'השומר החדש', המשרד לעניני ירושלים, קרן מרומים, הנגיד ר' מוטי זוננפלד ואיש העסקים מר רמי לוי ● לכתבה המלאה וגלריית תמונות >>>
מערכת שטורעם
130 נערים ונערות ממדינות חבר העמים ומזרח אירופה כולל סיביר משתתפים בימים אלה במסע בר/בת מצווה ייחודי שעורך אגף מורשה של 'מרכז רבני אירופה'. שיאו של המסע צפוי להתקיים ביום חמישי השבוע, כ"ד סיוון, כאשר הנערים יחגגו טקס בר מצווה במהלכו יקבלו במתנה זוג תפילין. לנערות יוענק פמוט ייחודי להדלקת נרות שבת קודש.

טקס בר המצווה יהיה ארוע השיא של מסע בן 8 ימים שעושים הנערים והנערות ברחבי ישראל, יחד עם 30 רבנים  ונשותיהם מהקהילות בערי המוצא בהן הם מתגוררים, במטרה לחזק את הקשר והזהות היהודית וההיכרות של הילדים עם המקומות הקדושים בארץ ישראל. המסע כולל מגוון תכניות של חיזוק ערכי היהדות (חסד, נתינה, הקשבה לזולת וכו').

אנשי 'מרכז רבני אירופה' שבאגף 'מורשה', בראשות הסמנכ"ל הרב יוסף ביינהקר, פועלים בקרב קהילות יהודיות ובפרט קהילות קטנות במדינות מזרח אירופה וסיביר. המטרה היא להביא זהות יהודית לילדים וילדות שלא מתגוררים בסביבה יהודית. פרויקט הדגל הוא מסע בני ובנות מצווה לישראל, שמסכם לימוד נושאים יהודיים במשך 3 חודשים, ואשר נמשך שבוע ברחבי ארץ ישראל. השנה חוגגים ב'מרכז רבני אירופה' את השנה ה-11 לקיומו של הפרוייקט הייחודי שאין דומה לו באירופה.

הנערים והנערות, בנים למשפחות דלות אמצעים חלקן חד הוריות, לומדים זה 3 חודשים עם רבנים (הבנים) ונשותיהם (הבנות) בקהילות השונות על היהדות והמצוות. בימים אלה הם חווים מסע עוצמתי יחד עם הרבנים, נשותיהם, מדריכים ומדריכות המלווים אותם.

במהלך המסע בישראל, הצעירים יבקרו במקומות קדושים בכל רחבי הארץ ויחוו הזדמנות מיוחדת להעמיק את הקשר שלהם עם המסורת היהודית והחיים בישראל. בנוסף לסיורים ולאטרקציות, יתקיימו גם פעילויות חינוכיות-חברתיות. חלק מהפעילויות ייערכו במסגרת הנפרדת של כל קבוצה וקבוצה וחלק במסגרת הכללית של המשלחת כולה. התוכנית נבנתה באופן שבו לכל אורך הימים ניתן דגש על מה יכולים הנערים והנערות לקחת מהחוויה להמשך חייהם.

יו"ר מרכז רבני אירופה הרב מנחם מרגולין ציין כי: "אנו רואים חשיבות עצומה בפרוייקט זה במסגרתו  ילדים יהודיים ממדינות חבר העמים חוגגים בארץ ישראל את כניסתם לעול המצוות. המסע טווה בליבם של הילדים את הקשר לתורה, ארץ ישראל והקב"ה".
מנכ"ל מרכז רבני אירופה הרב אריה גולדברג אמר: "מטרת מסע זה לחבר את הנערים ליהדות ולערכיה, דרך קישורם לארץ ישראל ולירושלים וחגיגת בר/בת המצווה בכותל המערבי. הישגי חיבור זה ייבחנו ע"י שמירת הקשר של משתתפי המסע עם רבני הקהילות שלהם למשך שנות נערותם".

בין פורשי החסות על המסע נמנים קרן 'מרומים' בראשות הרב בן ציון ליפסקר, המשרד לענייני ירושלים ומורשת בראשות השר זאב אלקין, המשרד לשירותי דת, ארגון השומר החדש, איש העסקים מר רמי לוי והנגיד ר' מוטי זוננפלד.

מעמד הנחת התפילין לנערים צפוי להתקיים כאמור ביום חמישי בשעה 9:30 בבוקר ברחבת הכותל המערבי. להקת מתופפים תלווה את הנערים מרגע ירידתם מהאוטובוסים והם יכנסו לרחבת הכותל המערבי בטקס מרשים תחת חופות מיוחדות. ברחבת הכותל יוענקו להם התפילין והם יניחו אותם ויתפללו. הנערות בקבוצה ילכו לעזרת הנשים עם המלוות שלהם שם הם תתפללנה.
כ"ג בסיון תשע"ט