ב"ה יום רביעי, ט"ז סיון תשע"ט | 19.06.19
מוישי הולצברג
מוישי הולצברג צילום: שטורעם.נט, ארכיון
עשור לפיגוע במומבאי: פעוטון וקומת הנצחה

בעיתון "ישראל היום" מתפרסמת היום ידיעה על פעוטון חדש וכן השלמת בניית מוזיאון המתמקד בעם היהודי - בבית חב"ד • "המתקפה לא רק נגד בית חב"ד, אלא נגד המערב והאומה ההודית"
מאת מערכת שטורעם
במלאת עשור לטבח במומבאי שבהודו, שבו נרצחו 207 בני אדם - ובהם זוג שליחי חב"ד בעיר, הרב גבי הולצברג ואשתו רבקי ז"ל, וארבעה מאורחיהם - תיחנך אנדרטה גדולה לזכרם בבניין בית חב"ד בן שש הקומות שבו אירע הפיגוע.

בבניין פועלים כיום הרב ישראל וחיה קוזלובסקי, שנשלחו מטעם תנועת חב"ד כמחליפיהם של בני הזוג הולצברג, שבנם מוישי ריגש מדינה שלמה כשחולץ מהריסות בית חב"ד בפיגוע. בבית חב"ד ובקהילה היהודית בעיר יציינו את התאריך העברי לטבח בסוף השבוע הקרוב. הממשלה המקומית של מדינת מהאראשטרה, שבה שוכנת מומבאי, תקיים אירוע גדול גם ב?26 בנובמבר.

בקומת הגג של המבנה, שאליה השתלשלו ממסוקים לוחמי קומנדו, נשלמת בניית אנדרטה, שבה מוצגים שמות הנרצחים. האנדרטה עשויה אבן שחורה ומפל מים זורמים, וכן לוח זיכרון תלת?ממדי. בגג, הוקמו נקודות תצפית לעבר מבנים שעליהם השתלטו המחבלים.

בחודשים הקרובים תושלם במבנה גם בניית מוזיאון המתמקד בעם היהודי. עלות השיפוצים מוערכת ב?6 מיליון דולרים. כזכור, פרטי התוכנית לשיקום בית חב"ד פורסמו ב"ישראל היום" לקראת ביקור ראש הממשלה בנימין נתניהו במקום בחודש ינואר האחרון.

"כשהגעתי למקוםלראשונה, היו עדיין כתמי דם וחורי ירי בקירות", אמר הרב קוזלובסקי, "מלבד שיפוץ המקום, הבנתי שעלינו להשתמש במבנה כסמל לניצחון האור על החושך ולהביא לכאן תיירים ומקומיים.

"המתקפה היתה לא רק נגד בית חב"ד, אלא כלפי המערב ובני האומה ההודית. למרות זאת, טרם הושק אתר זיכרון מסודר ומכובד לכל נרצחי הפיגוע, ובאנדרטה שנחנוך כאן בבית חב"ד יונצחו כולם". ההערכות הן שלאנדרטה יגיעו אלפי מבקרים בכל חודש.

בני הזוג קוזלובסקי אף חנכו לאחרונה פעוטון לקהילה היהודית, ו"בית ספר ליום ראשון" לתלמידי כיתות א'?ד'.

באירוע הממשלתי לציון הטבח בסוף נובמבר יוכרז על הקמת סניף של teen?C, תנועת הנוער הבינלאומית של חב"ד. "חלומם של גבי וריבקי היה לפתוח מועדון לבני נוער בגג המבנה. התוכניות לא מומשו, והגג יהיה מעתה אתר הנצחה לזכרם", אמרה חיה קוזלובסקי.


כ"ח בחשוון תשע"ט