ב"ה יום ראשון, י"ח תמוז תשע"ט | 21.07.19
הבלוג השבועי של הרב זלמן וישצקי ■ לקריאה

"ראש השנה בבוקר, הרב צועד לבית הכנסת ובדרכו רואה הוא את אייזיק הזקן יושב בבית קפה עם עיתון. אייזיק! אומר הרב, כמעט זועק. אייזיק, היום ראש השנה, היום הקב"ה שופט את כולם לשנה הבאה ואתה ככה בבית קפה?" ● השליח בבאזל שבשוויץ, הרב זלמן וישצקי, מגיש את הבלוג השבועי מיוחד למגזין 'עונג חב"ד' ב'שטורעם'
הרב זלמן וישצקי
ראש השנה בבוקר, הרב צועד לבית הכנסת ובדרכו רואה הוא את אייזיק הזקן יושב בבית קפה עם עיתון. אייזיק! אומר הרב, כמעט זועק. אייזיק, היום ראש השנה, היום הקב"ה שופט את כולם לשנה הבאה ואתה ככה בבית קפה?

חייך אייזיק ואמר: רבי, אני כבר בן 95, כל החברים שלי כבר מזמן למעלה בגן עדן. יש לי הרגשה, שהרבונו של עולם פשוט שכח אותי. אאמן לי רבינו, הדבר האחרון שאני רוצה כעת זה לבוא לבית הכנסת ולהזכיר לו שאני קיים.

וברצינות, מישהו שאל אותי שאלה פשוטה:

הקב"ה הרי מכיר אותי, הוא יודע מה עשיתי בעבר ויודע איך אתנהג בעתיד. אתה באמת חושב שתשובה שאעשה ביום אחד, בראש השנה, תעזור פה? האם תשובה של יום אחד יש לה יכולת להשפיע על שנה שלמה?

סיפרתי לו את הסיפור על ישמעאל, הסיפור שנקרא בתורה ביום ראשון של ראש השנה. ישמעאל ואמו הגר גורשו על ידי שרה מבית אברהם ושרה.

הם היו במדבר היבש ואזלו להם המים. ישמעאל הילד בכה, ביקש מים, אך אמא שלו לא יכלה לעזור לו, לא היו לה מים במדבר והיא השאירה אותו במקום מוצל והלכה לבכות את נפשה במקום רחוק. "ותלך ותשב לה מנגד הרחק כמטחוי קשת כי אמרה אל אראה במות הילד. ותשב מנגד ותשא את קלה ותבך".

רגע מזעזע, הכי נורא שיכול להיות בשביל אמא.

אבל אז חלה תפנית בעלילה: "ויקרא מלאך א-להים אל הגר מן השמים ויאמר לה מה לך הגר אל תיראי כי שמע א-להים אל קול הנער באשר הוא שם". המלאך קרא להגר ואמר: תרגעי, הקב"ה רוצה לעזור לו, הוא לא ימות.

במדרש מסופר, שבאותו הרגע הגיעו המלאכים לפני הקב"ה ואמרו: ?רבון העולמים, לך הרי ידוע שעתידים בניו להמית את בניך בצמא, ועתה אתה תתן לו במדבר מים??

כך הרי קרה, אנשי בבל שהחריבו את בית המקדש והגלו את בני ישראל מהארץ נתנו לרבים מהם למות בצמא ועד ימינו אלה, שאנו סובלים לא מעט מבניו של ישמעאל.

אז למה? שאלו המלאכים, למה אתה עוזר לו ונותן לו מים?

ענה להם הקב"ה, דן אנכי את האדם רק כפי מצבו בזמן המשפט – באשר הוא שם! אני לא דן את העתיד שלו או של בניו, אני דן אותו כרגע, כפי שהוא עכשיו, באשר הוא שם!
כך גם נאמר בגמרא במסכת ראש השנה: אמר רבי יצחק, אין דנים את האדם אלא לפי מעשיו באותה שעה. כלומר, אדם שעשה הבוקר תשובה, התחרט על מעשיו בעבר וקיבל על עצמו מעשים טובים לעתיד, הקב"ה מתייחס במשפט שלו לפי מעשיו היום.

איך זה עובד?
מוסבר בחסידות כך: נאמר בגמרא במסכת קידושין "מחשבה טובה הקב"ה מצרפה למעשה". כלומר, כשאנו מקבלים על עצמנו החלטה טובה, הקב"ה נותן לנו צ'אנס וכבר מחשיב את המחשבה וההחלטה שקבלנו בלב כאילו כבר עשינו, כאילו אנו כבר כאלה ואף כבר מיד נותן את שכרו על החשבון. ובכן, יש בהחלט כוח ומשמעות למעשיי ולתנועות נפשי ביום אחד, ובודאי אם הוא ראש השנה. כי כשהוא שופט אותי, הוא שופט לפי מי שאני אחרי שעשיתי תשובה גם אם רק בליבי.

זו הסיבה שקוראים את הסיפור של הגר וישמעאל בראש השנה. עלינו לדעת דבר אחד ברור: כמו עם ישמעאל, כך גם אותנו ידון הקב"ה לפי מצבנו היום.

ואייזיק, אם היה יודע את זה בטח לא היה נשאר בבית הקפה בראש השנה.

לכולנו אאחל כתיבה וחתימה טובה, שנה טובה ומתוקה, שמחה ואושר, בריאות ועושר.

שבת שלום,

הרב זלמן וישצקי

מתוך מאמר קנין החיים לאדמו?ר הריי?ץ
כ"ז באלול תשע"ח