ב"ה מוצאי ש"ק, י"א אדר א' תשע"ט | 16.02.19
היורש האמיתי ■ בלוג שליחות

למרות שנים של הקרבה ועבודה קשה, שלוחי הרבי מחפשים עבור ילדיהם הנשואים עבודה דומה ● השליח בבאזל שבשוויץ, הרב זלמן וישצקי, מגיש את הבלוג השבועי מיוחד למגזין 'עונג חב"ד' ב'שטורעם' ● לקריאה >>>
השליח הרב זלמן וישצקי, שווייץ
רגע אחרי שהקב"ה הסכים לדרישתן של בנות צלפחד, שעמדו על שלהן וביקשו את מה שמגיע להן בנחלת ארץ ישראל, כמו שנאמר "כן בנות צלפחד דוברות נתן תתן להם אחוזת נחלה", קיבל משה רבינו גם הוא כוח לעמוד על שלו וביקש שבניו יירשו אותו. כדברי רש"י "הגיע שעה שאתבע צרכי, שירשו בני את גדולתי".

הקב"ה כידוע לא קיבל את בקשתו והורה לו למנות את יהושע ליורש, אבל הבקשה נשמעת סך הכל די הגיונית. אדם נתן את כל חייו למען משהו, מתבקש הדבר שיבקש שבניו יירשו אותו.

אלא שבכל הקשור למשה, כולנו ראינו כמה הוא סבל עם בני ישראל. עשו לו שיימינג כל שבועיים על משהו אחר, דיברו והסיטו נגדו, התלוננו בלי סוף ופעם כמעט סקלו אותו באבנים. יותר מזה, הוא בעצמו פעם אמר לה' ברגע של קושי "האנכי הריתי את כל העם הזה אם אנכי ילדתיהו כי תאמר אלי שאהו בחיקך כאשר ישא האמן את היונק". משה גם אמר "איכה אשא לבדי טרחכם ומשאכם וריבכם". אחרי כל זה, אם הוא אוהב את בניו, למה שיבקש עבורם את העבודה המתישה שהוא בעצמו מכנה אותה עבדות?

השאלה הזאת צפה ועולה לנגד עיני כל אימת שאני רואה שלוחי הרבי, שאחרי שנים של הקרבה ועבודה קשה מחפשים עבור ילדיהם הנשואים עבודה דומה. ויתירה מכך, רבים מילדי השלוחים מחפשים עבור עצמם אותו סוג וסגנון של הקרבה, אף שאין מי שיודע טוב מהם גם את רגעי הקושי וההתמודדות של הוריהם.

את התשובה נתנה לי בתי מוסי לפני פורים האחרון. היא לומדת בבית ספר חב"ד בארץ וביקשה לבוא הביתה לפורים. לי היה זה נראה מוגזם ולא הגיוני לטוס הביתה לסוף שבוע, כששבועיים אחר כך היא מגיעה ממילא לחופשת הפסח וזאת למרות המחיר הזול של הטיסה. מה גם שבארץ היא תהיה במנוחה בחיק המשפחה המורחבת ובבית נכונה לה עבודה סביב השעון בפורים. היא התעקשה. אז אמרתי, יודעת מה מוסי, שכנעי אותי למה חשוב לך להיות בפורים איתנו.

הייתה שתיקה על הקו, ואז היא אמרה: אני לא רגילה לחוות את החגים בקהילה רגילה. זה יפה וטהור ומקסים לחגוג בחיק המשפחה, אבל חסרה לי ההשתייכות למשהו הגדול הזה, חסרה לי המשמעות של השליחות. פורים בשבילי זה העבודה וההתרוצצות האין סופית בנסיון להביא את החג לכל יהודי - לכן אני רוצה לבוא.

חשבתי שזו כנראה הסיבה שמשה רבנו ביקש שבניו יירשו אותו. הוא ידע כמה זה יכול להיות קשה, אבל גם ידע כמה משמעות של גדולה יש בעבודה שלו, ואת זה הוא חיפש לבניו. אולי לכן רש"י משתמש בניסוח "שירשו בני את גדולתי"?

שבת שלום,
הרב זלמן וישצקי
כ"ג בתמוז תשע"ח