ב"ה יום חמישי, ט"ו שבט תשפ"א | 28.01.21
ואם אתה גר בכפר חב"ד, אז מה?

סיגרו וכו'; ל"ג בעומר משאיר אותנו עם מסר חשוב, במיוחד אם אנו מתגוררים בכפר חב"ד או קראון-הייטס • ראית משהו הדורש תיקון? מגרעת הזקוקה למילוי? אל תחשוב פעמיים: זוהי השליחות שלך • גם אם היא לא תועיל לכל הציבור אלא לעדת הכהנים בלבד, נכון שבתמורה אתה חווה קשיים מהסובב • הרב יוסף יצחק פרידמן מתוועד. 'לחיים חסידים'.
מערכת שטורעם

 

 

מכיוון שכעת אנו באים מל"ג בעומר, נאמר משהו בעניין רבי שמעון.

מסופר בגמרא שכאשר יצא רבי שמעון מהמערה לאחר הסתתרות של י"ג שנה, צעדו הראשון היה חיפוש חסרונות הדורשים תיקון. הגמרא מספרת שנודע לו כי בשוק אתר שקבורים באדמתו מתים ואינו מסומן – דבר שגורם טרחה רבה לכוהנים שנאלצים להפריז בהקפת האזור. מייד גידר את מתחם הקברים כדי להקל על הכוהנים.

מעשה זה היה פעוט ואף הועיל לקבוצה מסוימת מאוד, אך בכך הוא מיצה את שליחותו באותה שעה. אני סבור שעלינו להפיק מכך מסר בשליחותנו האלוקית שמתבטאת ביום-יום. כשיהודי מבחין במגרעת הצורכת השלמה, עליו להאמין שתפקידו לבצע אותה למרות שהתפוקה תהיה מצומצמת. כמו כן, אל לו להירתע מהקשיים שהעולם מציב בפניו ועליו לחוש בעלות על העולם ולא להיפך, חלילה.

ניתן להחיל על העניין את אמרתו המפורסמת של הבעש"ט על "מצווה הבאה לידך – אל תחמיצנה". אומר הבעל-שם-טוב, שהכוונה כאן אינה רק פשטנית, שלא להשתמט מעשייתה, אלא גם כאשר אתה מקיים אותה – תוודא שאינך חמוץ פנים אלא שמח בהכירך כי המצווה הזו היא ייעודך ושליחותך בעת הזו. גם אם אתה מתגורר בכפר-חב"ד או בקראון הייטס ואינך 'שליח' רשמי – מזדמנות לך שליחויות מתאימות.

שמעתי פעם על החסיד ר' משה יצחק העכט, שליח בניו-הייבן עוד מימי אדמו"ר הריי"צ שבסיום מכתב ששיגר לרבי הוסיף שמכיוון שמצבו הכלכלי בלתי-נסבל, לכן מבקש מהרבי שיתערב ויסייע לו. ענה לו הרבי: "טרם יקראו ואני אענה – ומזמן עשיתי את מבוקשו ושלחתי לניו הייבן את ר' משה יצחק, וכנראה שעדיין אינו מכירו. ישתדל על כל פנים מכאן ולהבא להכירו ואת הכוחות המיוחדים שנתנו לו וזה ישפר מצב רוחו ובטחונו ב"ה וכו'".

לחיים, חסידים!

כ"ג באייר תשס"ז
הגב לכתבה

תגובות
2
1. חשוב ביותר
ישכויח הרב פרידמן.
כ"ד באייר תשס"ז
2. הארת את ענינו
בעז"ה יפעל פעולתו.
כ"ד באייר תשס"ז