ב"ה ערב ש"ק, כ"ב מנחם-אב תשע"ט | 23.08.19
לא רק כשרות, גם פרנסה

"אם אנו לא נדאג לעצמנו ולארגונים המקורבים אלינו מי ידאג לנו? מתנגדנו?". הרב יוסי שטיינברגר על ארגון הכשרות OK (עלה במחשבה)


הרב יוסי שטיינברגר

מסופר: שכאשר נשאל הרבי מדוע אין הוא מקים מערכת כשרות (כדוגמת סטמאר) השיב הרבי: הם דואגים שליהודים יהיה אוכל כשר. אני דואג שיהיו יהודים שידרשו אוכל כשר...

אין ספק שמערכות הכשרות נוסף על כך שמאפשרות לנו ליהנות ממגוון מאכלים כשרים, מהוות גם מקומות פרנסה לעשרות אלפי יהודים שומרי תומ"צ – שמטבע הדברים, עקב היעדר הכשרה מקצועית, מתקשים במציאת מקורות פרנסה.

יעידו על כך עשרות הטלפונים שמתקבלים מידי יום אצל כל מי שיש לו קשר כלשהו לעולם הכשרות, ואשרי מי שזוכה לסדר פרנסה למישהו מאנ"ש. מפורשות אמר לי מנהל של אחד מגופי הכשרות הגדולים הוותיקים, כי אחת הסיבות העיקריות להקמת מערכת הכשרות, היא אפשרות מתן פרנסה לאנשי החוג שלהם. במקרה זה חייב אני לציין שעל אף אמירה זו, גוף כשרות זה מעסיק היום משגיחים מכל החוגים כולל מאנ"ש חסידי חב"ד, יישר כוח גדול להם ע"כ. [לצערי הרב ישנו גוף כשרות אחר אשר בשנה האחרונה מפטר משגיחים שלנו, כדי להכניס במקומם משגיחים שלהם...].

על רקע זה יש להעלות על נס את ארגון הכשרות OK שהוא אחד משלושת ארגוני הכשרות הגדולים בעולם. ארגון ה-OK נוסד על ידי הרב בערל ליווי ע"ה והוא מנוהל היום ע"י בנו הרב דן יואל ליווי. קיימים ארגוני כשרות חבדיי"ם בעולם אך אף לא אחד מגיע להיקפים אליהם מגיע ה-OK. זהו ארגון חובק עולם פשוטו כמשמעו, הפרוס על משגיחיו בכל העולם החל במדינות המערב, אירופה וארה"ב וכלה בעולם הערבי ומדינות העולם השלישי.

כידוע, אינני נותן גושפנקא לארגון כשרות רק בגלל היותו חבד"י או בגלל היות מנהליו אנשים יר"ש ואפי' ת"ח. כיום כשרות הינה מקצוע ככל המקצועות ולא די להיות ת"ח או בקי בש"ס ופוסקים אלא יש לרכוש מיומנות מקצועית וכו', וגם כאן לא בזה עוסק אני.

מה שברצוני להדגיש היא העובדה שהארגון מספק פרנסה למאות יהודים אשר חלק נכבד מתוכם הינם מאנ"ש חסידי חב"ד. ואף חשוב מכך לשלוחים שלוחי המלך ברחבי העולם.

כל העוסק בעבודת השליחות יודע אשר היסוד להצלחתו של השליח הוא היכולת בגיוס כספים, אחרת אין לו כל אפשרות לפעול. אך חשוב יותר אשר קודם התחילו לפעול בעירו. צריך הוא פשוטו כמשמעו לדאוג שיהיה לו מה לאכול ולהאכיל את ילדיו. אז יכול להתפנות לגייס כספים ולהפיץ את המעיינות.

בעניין זה, OK הינו נדבך חשוב מאין כמותו. הארגון מעסיק שלוחים ברחבי העולם לעבודה של יום בשבוע או ביקורים מזדמנים בזמנם הפנוי, אשר אינה פוגעת בעבודת השליחות. משכורת זו מעניקה להם את היכולת הבסיסית להתקיים. חלקם אף מממנים מכך את עבודת השליחות והחזקת המוסדות. וזאת למודעי, חישוב שכר העבודה של שליח שונה וגבוה מתעריף של משגיח שאינו שליח, על אף היותו מקצועי יותר.

ידוע לי על שליח באחד ממדינות סקנדינביה, אשר חשש מיציאה לשליחות עקב יוקר המחיה במדינה. ולאחר שהרב ליווי אמר לו: צא ואדאג לך. הוא יצא לשליחות ומצליח מאד, וגם מתפרנס מה-OK בכבוד.

ה-OK מחזיק בניין משרדים בשכונת המלך - קראון הייטס, משרד אשר מעסיק עשרות מאנ"ש. כמו"כ קיימים ברחבי העולם משרדים נוספים של הארגון המעסיק בעבודות משרדיות ורבניות יהודים מאנ"ש, זאת בנוסף על העסקת המשגיחים, כמובן.

לא כאן המקום לדווח על תרומות ישירות מקופת ארגון הOK לשלוחים כמו גם הוצאת סדרת 'חסידות מבוארת' במימונו של הרב ליוי ועוד ועוד...

בארץ קיים משרד גדול מאד של OK השוכן בעיר אלעד, ואשר מנוהל ע"י הרב אהרן חסקל, מגדולי מומחי הכשרות. הרב חסקל אמנם אינו חב"דניק במוצהר. אך מי שמסתובב בכל העולם ורואה את עבודת השליחות אינו יכול שלא יידבק בו משהו ואף יותר ממשהו. אגב את ה'שידוך' בין הרב חסקל לOK עשה הרב יוחנן גוראריה רב העיר חולון. שידוך שמתברר כמוצלח...

יידע כאו"א מאנ"ש אשר כל מפעל חדש או יבואן חדש אשר יהיה תחת כשרות הOK עוזר בעקיפין להחזקתם הן האישית והן הציבורית של השלוחים ועבודת השליחות. ואם אנו לא נדאג לעצמנו ולארגונים המקורבים אלינו מי ידאג לנו? מתנגדנו???

הרב יוסי שטיינברגר הוא מומחה הכשרות מהנחשבים בארץ, ובעל טור שו"ת כשרות באתר 'שטורעם'.

י"ד באלול תשס"ו
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
הגב לכתבה

תגובות
21
1. גוף כשרות ע"י ועד רבני חב"ד בארה"ק
הרבי הקים את ועד רבני חב"ד בארה"ק ונתן להם את הכוח לפעול . כולם מבינים ויודעים שיש חוסר בגוף כשרות רציני שיתן כשרות והוראות ברורות לפי כל החומרות שנהגו מאז ומקדם. הגיע הזמן כי הרבנים בחב"ד יתאחדו סביב גוף כשרות שיתאים לחומרות של כולם. ויתנו כשרות למפעלים ומקומות שאנ"ש נוהגים לאכול שם בלאו הכי. וסומכים על .....? ובכך יצילו אותם ממכשלות ח"ו.ובכך גם ידאגו לפרנסה לאנ"ש ורצוי לבנות את הכשרות כגוף כשרות חיצוני כמו "העדה החרדית ירושלים" "והרב לנדא" שבפועל בארה"ק הם ה"בעלי ניסיון" של עשרות שנים שמשקיעים ומשתדלים להגיע למקסימום האפשרי בכשרות.ומעסיקים משגיחים ושלוחים מאנ"ש בארץ ובעולם,
עם כל הכבוד לכשרות הOK שבאמת משתדלים אך יקח להם עוד קצת זמן להגיע לרמת הכשרויות הנ"ל והלוואי שהוא יהי' גם אחד מהגופי כשרות הלא רישמי של חב"ד כמו הרב לנדא לפחות. זה עדיין לא שולל שיש צורך בהקמה של גוף כשרות ע"י ועד רבני חב"ד בארה"ק ולא רק ע"י רבנים שרוצים באמת לקדם את נושא הכשרות ולהוזיל את המחירים הגבוהים של הבשרים והעופות וכדומה מתוך דאגה למשפחות ברוכות ילדים והמוסדות שצריכים להתמודד ביום יום עם העלויות הגבוהות של המוצרים, ובפרט בענין מאכלות אסורות שמטמטם ומביא לספקות באמונה שכל כך חשובה במחנינו.
י"ד באלול תשס"ו
2. מה זה הפרסום התעמולתי הזה?
ישנם מקומות ש-OK נמנע מלהעזר בשלוחים
י"ד באלול תשס"ו
3. מי בתמונות?
י"ד באלול תשס"ו
4. גוף כשרות שמפטר משגיחים מאנ"ש, ורק כדי להכניס במקומם משגיחים השייכים לזרם שלהם,
אני מקוה שלא הרב נפגע אישית, אם באמת יש גוף כשרות אשר בשנה האחרונה מפטר משגיחים שלנו, רק כדי להכניס במקומם משגיחים שלהם, ולא רקע בעיות של העבודה וההשגחה, למשל בגלל שהם לא מסתירים דעותיהם בנוגע לעניני גאולה ומשיח. כדאי שאנ"ש שחשוב להם העניין שידעו על איזה גוף מדובר ויקחו את זה לתשומת ליבם.
ויפעלו למגר את התופעה בהקדם.
י"ד באלול תשס"ו
5. הרב אלטהויז
אין עוד מי שדואג לשבץ אנ"ש בכשרות ובכך לסייע בפרנסת אנ"ש. יותר מהרב אלטהויז

ועל כך יבורך
י"ד באלול תשס"ו
6. דברי אמת
יישר כח להרב שטיינברגר שמעורר על ענין זה
י"ד באלול תשס"ו
7. הרב פ.אלטהויז ימונה לנציג בי"ד רבני חב"ד על הכשרות בארה"ק
הרב אלטהויז ימונה לנציג בי"ד רבני חב"ד על הכשרות בארה"ק, הוא רב שכונה בחולון, נציג הקהילות ברוסיה, רב ישראייר, ועוזר לאנ"ש בפרנסה.ו עוד מעשים טובים שלא פורסמו ברבים.
חזק ואמץ הרב אלטהויז
י"ד באלול תשס"ו
8. מדוע הרב אלטהויז מחולון לא נציגו של ה O K ?
מדוע הרב אלטהויז מחולון לא נציגו של ה O K ?
הרי אין עוד מי שדואג לשבץ אנ"ש בכשרות ובכך לסייע בפרנסת אנ"ש. יותר מהרב אלטהויז בנוסף לכל תפקידיו, יבורך מפי עליון ואנשים כשירים את גוף הכשרות הרישמי או בלתי רשמי של חב"ד בארה"ק.
לא מובן למה הרב גורארי לא שידך אותו עם ה O K !
י"ד באלול תשס"ו
9. יידע הציבור
אמנם אפשר לסמוך בהרבה דברים על OK, אבל הם אינם מקפידים כלל על חלב ישראל ופת ישראל.
זו המדיניות של הארגון, מטעמים מסוימים. אבל המקפידים צריכים לידע!
י"ד באלול תשס"ו
10. מי חסקל
לא ידוע לי שחסקל חבדני"ק
י"ד באלול תשס"ו
11. תשובה ל'מי בתמונות'
תמונה מס' 1
מימין לשמאל: הרב יודא דייטש ראש בד"צ חוג חת"ס פ"ת
הרב חסקל
הרב ליווי
?
תמונה 2 הרב חסקל והרב עמר
תמונה 3 אחד המשגיחים
י"ד באלול תשס"ו
12. תניא דלא מסייע
ב-4 מתוך 5 התמונות בכתבה, לא מזהים שום פרצוף ליובאוויטשאי ליד הרב ליווי.
י"ד באלול תשס"ו
13. ל12
אם האוקיי היה עוד ארגון חבד"י הוא לא היה יכול לגדול ולהתפתח...
ט"ו באלול תשס"ו
14. אלטהויז
הרב אלטהויז הוא נציג רבני חבר בעמים וגם רב חב' ישראייר ורב חברת אלדן. וראש מח' הכשרות בחולון, אוהבים אותך הר אלטהויז
י"ז באלול תשס"ו
15. עלה במחשבה...
חשבתי לעצמי מה הקשר בין כתבה זו לבין עלה במחשבה.?? ומצאתי.. הרב הכותב יוסי שטיינברגר, למד באותו השיעור ואף ישן באותו החדר עם בנימין ליפקין ויוסי אליטוב בקרית גת. ושניהם נשאלו ע"י ר' זושא. "מי מייבין". וכו'
י"ז באלול תשס"ו
16. OK כשרות ומחאה
אוי למומחה כשרות ועוד מישלנו!
לאפרושי מאיסורי ! ארגון הכשרות OK פועל בUSA לכלל ציבור ולא למהדרין ומאשר לשימוש חלב עכו"ם. ופת עכו"ם.אבל בפירוש לא מהדרין.
כ"ד באלול תשס"ו
17. חלב עכום
מה שכתבו על ארגוןOK שלא מקפידים זה כנראה רק בדרך
כידוע שבדרך לא מקפידים על פת ישראל חלב ישראלו... ישראל
כ"ה באלול תשס"ו
18. פנחס אלטהויז יחי!!! - כנס.
ר' פניאלע שליט"א, חוץ משיבוץ אברכים מאנ"ש בפרנסה, אין לנו לשכוח אפי' לרגע , את האהבת ישראל שבך, את כח הנתינה שניחונת משמים, את נטול הפוליטיק, רק לשם שמים ובחן וחסד שטבוע בעצמותיך, חסיד ירא שמים אמיתי, לך יאה ולך נאה, יעזור השי"ת שתמשיך לרוות נחת מכל יו"ח בבריאות איתנה ולזכות להמשך השמחה שממלאת את לבך, ואת ליבות ידידיך, ולגאולה האמיתית אמן.
ד' בתשרי תשס"ז
19. מאי האי
לא זכיתי להבין מה הקשר בין הר' פיניע אלטוהיז לבין הכתבה המובאת פה. מישהו מהמגיבים הנכבדים יוכל אולי להסביר לי את הקשר?
י"ז בתשרי תשס"ז
20. תמונה מס' 3 של הרב יעקב פרלוב
כ"ב בטבת תשס"ח
21. בקשת עזרה
כיצד ניתן ליצור קשר עם הרב חסקל
ה' במנחם-אב תשס"ט