ב"ה יום שני, י" תשרי תשפ"א | 28.09.20
תומכי תמימים
תומכי תמימים צילום: מאיר דהן
הניגון הראשון בתומכי תמימים

עם פתיחת שנת הלימודים בישיבות, אנו מגישים לכם מהגיגיו של תמים בתומכי-תמימים
ב. תמים

 

ט"ו אלול יום התייסדות תומכי-תמימים. לא בכדי היה היום המיוחד הזה, יום בו זרח בעולם אור הישיבה הקדושה, בפתיחת ה'זמן' החדש בישיבה. לא בכדי בזה היום מתוודע כל תמים מתחיל להתוועדות הראשונה שלו בתומכי-תמימים, ואדרבא זה נעוץ בזה.

הרבה מאד נכתב בדברי הימים על מעלתה של הישיבה. הרבה מאד בקבוקי 'משקה' נשפכו בהתוועדויות על הסגולה הגדולה ליטול חלק בזכות הנפלאה, של תמים בישיבה.

הרבה משפיעים עושים, הרבה משקה עושה, הרבה שיחות עושות והרבה התוועדויות עושות, אך בעבורי, תמים מן המנין, מעלים צמד המילים "תומכי-תמימים" רגש מימים עברו, בתחילת השהות כתלמיד בישיבה הקטנה.

היה זה בהתוועדות של ט"ו אלול בישיבה הקטנה. בסיום סדר חסידות הכריז אחד התמימים בשם הנהלת הישיבה כי בעוד שעה לערך תחל ה"התוועדות".

"לכבוד מה ההתועדות?" שאלתי מאן דהו שישב לצידי, וכשגם לא ידע, ניגשתי למשגיח, לפרוש לו תמיהתי, המשגיח ענה לי בסבלנות כי היום הוא יום הקמת הישיבה על ידי הרבי הרש"ב, וכי הוא יום חג לתלמידי התמימים והנהלת הישיבה. המתנתי בסבלנות יחד עם כל אחי התמימים לפתיחת ה"התוועדות הראשונה" שלנו בישיבה. (לבד מזו של ראש חודש אלול שהיתה מאז ומתמיד ללא השתתפות מירבית של הנהלת הישיבה על כל צוותה).

מפות הנילון החד פעמיות נפרשו עד מהרה על שולחנות הזאל הקטנים שחברו יחדיו והפכו לשולחן ארוך המורכב משולחנות רבים, מספר בחורים נמרצים החלו מגישים לשולחנות צלחות עמוקות מלאות חמוצים וסלטים.

בראש השולחן ראש הישיבה יושב על כסאו, לצידו מסובים שאר המשפיעים ומגידי השיעור השונים. התמימים הרכים שזה עתה פקחו את עיניהם והחלו עושים את צעדיהם הראשונים בישיבה, הביטו במבט של הערצה בצוות הישיבה, שכן היה הוא ברגעים אלה כל מעיניהם.

ההתוועדות נפתחה בניגון אותו החל לנגן ראש הישיבה, אחריו נסחפו הבחורים כולם: "קול דודי דודי דופק, דודי דופק פתחי לי, פתחי לי אחותי רעיתי יונתי תמתי, אי אי אי אי…". באותם רגעים בהם שרו כל התמימים בצוותא את הניגון, היה הניגון חדש עבורי, אך כיוון שחזר על עצמו מספר פעמים באותה תקופת ההתחלה בישיבה הקטנה, הספקתי לקלטו עד מהרה. ניגון שעד היום מרטיט את נימי הנפש, בכל פעם שעולים בזכרוני רגעי תחילת אלול בישיבה הקטנה.

לאחר מספר ימים, התוועדות ח"י באלול. הפעם לא נצרכתי כמובן לשאול אצל המשגיח לפשר ההתוועדות, אך המתנתי בקוצר רוח לרגע השירה, לשמוע את הניגון עוד פעם, ולפזם בדביקות בצוותא עם כולם.

ובעת סדר ניגונים בעת דמדומי חמה בשעת רעווא דרעווין, בהיות התמימים יושבים צפופים סביב השולחן הבודד הניצב בטבורו של הזאל, עלתה גם אז ומילאה את חלל בית המדרש ואת החלל שבלב, אותה שירת "קול דודי", ולאחר שנים, כבחור בישיבה הגדולה באשמורת שלישית של לילה בהתוועדות 'צאתכם לשלום' לטסים לרבי, כשמסביבי בחורים טרוטי עינים, ועיני המשפיעים לחות ומצועפות מדמעות, עלה הניגון והתנגן לו שוב, הפעם במילים שונות. שהקב"ה יתן לנו חיים וכח שנוכל לנוסע לרבי, שנתנו לאותו ניגון מימד חדש, הפעם הפך אותו ניגון, לניגון געגועים, לניגון כמיהה, הכנה והתבטלות.

ומיני אותו רגע, עת התנגנה לה בין חומות הישיבה הקטנה והגדולה השירה העצומה שחברה יחד מפיותיהם של התמימים צעירי הצאן, בתמימות כפשוטה, סביב שולחנות הזאל בישיבה, בשעת אחר חצות, הניגון "קול דודי", לא ידמו ולא ישוו, אף רגע של דביקות, אף רגע של התעלות.

היראת שמים הטבעית - התמימות, שניגון כזה ובמעמד כזה יוצק לנפש הבחור היא בלתי ניתנת להסברה. כל אותם רגעי ה'ביטול' באותו חודש בו מתוודעים התמימים לראשונה על מהות הנסיעה לרבי וההכנה לנסיעה לרבי, אותם ימים של לימוד שיחות ומאמרים בתמימות, זה החידוש הגדול של הרבי, של תומכי-תמימים.

פתגם חסידי ידוע גורס כי בלובאוויטש שללו ולא "סבלו" את החיצוניות. אין ספק כי התגלמותו של משפט זה הגיע לשלמותו בט"ו אלול, עת הוקמה הישיבה. התמימות והפשטות, היראת שמים הטבעית שאותם הופכים הרגעים בישיבה למעשיים, הם השלימות של אותו פתגם חסידי, בלובאוויטש לא "סבלו" חיצוניות.

כי עבורי, היו אותם רגעים, של שירה תמה, זכה, ומעוררת, יסודות ראשונים של הליכה בתלם הישיבה, אותה ישיבה שנתייסדה בט"ו אלול, ואותה ישיבה שאת הקמתה אנו, תלמידי התמימים, חוגגים השבוע.

כי לי באופן אישי, תמים מן המנין, זהו החידוש של תומכי-תמימים. כי זהו הניגון הראשון שלי ב"תומכי-תמימים". ועבורי, הניגון 'קול דודי' של התוועדות ט"ו אלול בפתיחת 'זמן' אלול בישיבה הקטנה, זהו "תומכי-תמימים".

ד' באלול תשס"ה
תומכי תמימים
תומכי תמימים | צילום: אילוסטרציה
 
הגב לכתבה

תגובות
3
1. זה תומכי תמימים?!
יצא לך פעם להכנס לישיבה חסידית פולנית בשעת רעוא דרעוין של שבת - האורות כבויים וכולם מנגנים ביחד את "קול דודי דופק" והרבה ניגונים אחרים.

משום מה, לא נראה לי שתומכי תמימים התייסדה על מנת להעניק חוויות קדושות כאלו ואחרות. לשם כך יש את: יח"ל, נזר התורה, חזון נחום, נועם התורה, טשעבין ועוד רבות אחרות.

מצטער.
כ"ב באלול תשס"ה
2. אפרופו טשעבין
אומרים שהלומד בטשעבין יכול לצאת או 'הגאון מטשעבין' או 'כוכב מיעקב'.

[הישיבה נקראת כוכב מיעקב, טשעבין].

נ.ב. אגב, הישיבה היא של אחיין הרבי ר' שמעון שניאורסאהן.
ט"ז בתמוז תשס"ו
3. ל-2
בקיא אתה בודאי לא. ר"ש לא אחיין של הרבי, מהסיבה הפשוטה שלרבי ישנה רק אחיינית אחת [ואחיין נוסף שאכ"מ ואינו בחיים, ר"ש הוא צאצא של הצ"צ ותו לא.
י"ז בתמוז תשס"ו