ב"ה יום שלישי, ט"ו כסלו תשפ"א | 01.12.20
בצל וביצה שעבר עליהם הלילה

"שמעתי בשם אחד מאדמו"רי פולין שחלק מהמחלות של דורנו הוא בגלל אי ההקפדה בזה". מומחה הכשרות יוסי שטיינברגר משיב לגולשים (חצי שיעור)
יוסי שטיינברגר

שאלה: מהו האיסור של אכילת שום קלוף בצל קלוף וביצה קלופה שעבר עליהם הלילה, ואיך ניתן להתמודד עם איסור זה?

תשובה: האיסור מובא בגמרא (נידה דף י"ז ע"א) אמר ר"ש בר יוחאי, ה' דברים הן שהעושה אותם מתחייב בנפשו ודמו בראשו. האוכל  שום קלוף ובצל קלוף וביצה קלופה... שעבר עליהם הלילה... רוח רעה שורה עליהם. ולא אמרן אלא דלא שייר עיקרן וקליפתן, אבל שייר בהם עיקרן וקליפתן לית לן בה.

והפרי חדש כותב ע"כ "ואם שייר עיקרן, פירוש דהיינו השערות שבראש השום והבצל, או קליפתן", וכן כותב אדמו"ר הזקן בהלכות שמירת הגוף והנפש שלא לאכול שום בצל וביצה קלופים שעבר עליהם הלילה מפני רוח רעה השורה עליהם.

כלומר אין לאכול שום ביצה ובצל קלופים שעבר עליהם הלילה מפני רוח רעה השורה עליהם והעלולה לסכן את האוכל, אלא א"כ לא קולפו לחלוטין ונשאר עליהם או מעט קליפה, או מעט מהשערות (השורש).

הפתרון: כאשר מדובר במטבח הביתי הבעיה לא מאד גדולה, פשוט מקלפים כמה שצריך ואת היתר זורקים, או חותכים חצי בצל ואת החצי הנותר לא מקלפים, (במקרה זה יש לזכור שאם הבצל נחתך בסכין בשרי, הבצל הופך לבשרי), אך לקונדטוריות ומאפיות המשתמשות בטונות רבות של ביצים, אין  זמן, וגם לא משתלם כלכלית לרכוש ביצים ולהעמיד עובד אשר ישברם אחד אחד, לשם כך קמו מפעלי ענק עם מחזור מחירות עצום המייצרים ביצים לתעשייה, במפעל ישנה מכונה מיוחדת השוברת את קליפות הביצים, לאחר מכן מפסטרת את הביצים, וכך הן נמכרות בגלונים או בבקבוקים לקונדטוריות או למאפיות, (על דם הביצים  נרחיב במאמר אחר) ובהם משתמשים עם הביצים גם לאחר שעברו עליהם כמה לילות.

אשר לכן הפתרון הוא: בביצים המיועדים לעוגות מתוקות מערבבים בהם סוכר, בכמות שתיתן טעם, אצל הרב לנדא 4% ואצל בד"צ אחר הוחלט שמספיק 2 %. ובביצים המיועדים לבורקסים מלוחים וכדו', מלח. אצל הרב לנדא 2% ואצל בד"צ אחר 1%. בביצה מבושלת ומקולפת המיועדת למכירה למפעלי סלטים, נותנים לביצים לשרות בשמן.

כמו"כ יש מפעלים החוסכים ליצרני המזון את הטרחה והדמעות שבקילוף הבצל, ומשווקים בצל מקולף, ושום מקולף, למפעלי מזון, לחלקם יש השגחת הבדצי"ם, וניתן לראות על האריזה את הכיתוב ללא חשש לינת לילה, גם שם הפתרון הוא או מלח או סוכר או שמן.

באותה מידה ניתן גם לתבלן את הביצה בצל ושום עם תבלינים אחרים, על אף ששמעתי שיש "מנהג" שזה יהיה דווקא סוכר או מלח

ישנם משגיחים שלאחר ששברו את הביצים, במקום להוסיף סוכר, מערבבים קליפות ביצה בנוזל הביצים, בחשבם שבזה יצאו י"ח, פתרון זה דחוק ביותר, אך ייתכן שיש לו מקום.

שמעתי בשם אחד מאדמו"רי פולין  שטוען  שחלק מהמחלות הנוראות של הדורות האחרונים הוא בגלל הרוח הרעה השורה על הנ"ל ואי ההקפדה בזה, ישנם מחסידי פולין המקפידים בכל מקרה לא לאכול שום בצל וביצה מקולפים לאחר לינת לילה , גם אם עורבב בהם שמן או סוכר ומלח, אך לתדהמתם יגלו, שאמנם בביתם מקפידים הם על כך, אך אינם נמנעים  מלאכול חלה או בורקס (ואפילו יין מכניסים בו ביצה...) אשר נרכשים ממפעלים, אפילו של הבד"צ או לנדא  ובהכרח שאינם נמנעים מכך...

בדידי הווה עובדא: בביקורי בתורכיה לצורך ייצור מיוחד כשר, של תבשיל העשוי מאורז ובצל, נתתי הוראות  שונות לפני הייצור, כגון להשבית את המפעל 24 שעות כדי שההכשרה תיעשה לאחר ששבת מעל"ע כדין, רכישת חומרי גלם כשרים, וכן הוראות  נוספות כניקיון המפעל וכדו'. אך כשהגעתי למפעל מתברר שהכינו מלאי עצום של בצל מקולף עבור כל התקופה של הייצור שנערך משך שבוע. לצורך קילוף הבצל השקיעו כמה ימים כמה עשרות עובדים, ועל אף שבעלי המפעל לא הצליחו להבין מה רע בבצל שישן בלילה, שלשם כך הם נאלצים לספוג הפסד כספי כה רב, נאלצתי לפסול את כל הבצל עד שקולף בצל חדש כל בוקר...

ג' בניסן תשס"ו
הגב לכתבה

תגובות
9
1. מעניין. מה באמת הסיפור של הביצים עם דם?
ד' בניסן תשס"ו
2. עקרת בית
מה לגבי אבקת שום ובצל בהכשר מהודר???
ד' בניסן תשס"ו
3. ויסקי
שאלה:
איזה ויסקי היה מונח על השולחן בסעודת פורים אמל הרב לנדא, כפי שנראה מהתמונה שהתפרסמה ב"שטורעם"?

תשובה:
ויסקי "בורבון"
ד' בניסן תשס"ו
4. תשובה ל2
אם זה הכשר מהודר באמת, מסתמא מקפידים גם על כך
ד' בניסן תשס"ו
5. הרב עובדיה חולק על דעתך
הרב עובדיה חולק על דעתך
בביצים ובצל.
ד' בניסן תשס"ו
6. לא הוברר לגמרי
לא הובן, האם הפיתרון של להוסיף סוכר/מלח לביצים הוא רק לפני שעבר עליהם לילה או גם לאחרי זה.
נודה אם תבררו הענין
ד' בניסן תשס"ו
7. נו מה מעניין אותנו הרב עובדיה??
תגובה לתגובה
לנו יש את האדמור הזקן
ו' בניסן תשס"ו
8. זהות האדמו"ר (אחד מאדמורי פולין)
לשאלת רבים שמעתי זאת מחסידי קלוייזנבורג בשם כ"ק האדמו"ר מקלוייזנבורג זצ"ל
כ' באייר תשס"ו
9. לינת ביצים
יש פסיקות שחיבות לחלוף מהעולם כגון לינת ביצים. קביעה זו נעשתה כאשר לא היו אמצעי שימור וקירור והיה בהן סכנת דיני נפשות. בעולם המודרני בו דתיים משתמשים בטלפון סלולרי לא יתכן שבנושאי כשרות מונחים שרוח רעה יהיו גורם להחלטה כשרותית. מעשיכם יקרבוכם ומעשיהם ירחיקוכם
י' בתשרי תשס"ח