ב"ה יום רביעי, כ"ד אייר תשפ"ב | 25.05.22
הרבי בעת התוועדות
הרבי בעת התוועדות
ה"לחיים" שמנע מלחמת-עולם

היה זה באמצע ההתוועדות שמח"ת, לפתע הרבי הכריז: "כל אלו ששירתו בצבא יעלו על השולחן ויאמרו 'לחיים'. פרק נוסף מתוך "דיעדושקא".
הרב זושא וולף

"שנצא ידי חובה בפחד"

בראשית שנת תשכ"ג חוללה מוסקבה את "משבר הטילים" בקובה.

ב-14 באוקטובר 1962, גילו מטוסי צילום אמריקניים שאתרי שיגור טילים נבנים בקובה. נשיא ארצות-הברית קנדי הודיע בשידור לאומה על הימצאותם של טילים גרעיניים סובייטיים בקובה, וקבע שכל התקפה מצד קובה תיחשב להתקפה מצד ברית המועצות, על כל המשתמע מכך. קנדי הזהיר את בריה"מ להוציא את בסיסי הטילים מקובה, והכריז כי אם דרישתו לא תיענה, ארה"ב תטיל הסגר ימי על קובה.

אניות מלחמה אמריקאיות שטו מסביב לקובה, והמתח והחרדה זעזעו את כל העולם. מהעבר השני הכריז חרושצ'וב, שאמריקה לוקחת על עצמה סיכון חמור ואחריות מאד כבדה והיא מובילה את העולם למלחמה גרעינית. ממשלת רוסיה הזהירה בחריפות שכל ניסיון של אמריקה לעצור אוניה רוסית יתקל בכוח, וכי אניית מלחמה שתפגע בספינה רוסית תוטבע מיד. עשרים וחמש ספינות רוסיות יצאו לדרך אל קובה.

העולם געש וסער. פחד ואימה גדולים שררו בכל מקום מ"מלחמת עולם" גרעינית שעומדת לפרוץ. קנדי הפגין נוקשות ונחישות ולעומתו חרושצ'וב לא ויתר ואיים על כל מי שיפריע לו. הרבנים וגדולי ישראל בארץ הקודש ובעולם הכריזו אז על יום תענית עולמי. צבא ארצות-הברית הכריז על כוננות גבוהה, לראשונה זה שנים רבות. שיירת חיל-הים הרוסי המשיכה לנסוע לעבר אמריקה הדרומית, וניתן לומר שהאנושות כולה עקבה בחרדה אחרי ההתפתחויות.

והנה לפתע הודיע חרושצ'וב - באגרת לפילוסוף בריטי – שברית-המועצות מוותרת והיא לא תיגרר אחרי... "השטויות של אמריקה"! רגע אחד לפני שעת האפס החליטה רוסיה להחזיר את ספינות הטילים, והעולם כולו נשם לרווחה.

רק אז תפסו פתאום המוני החסידים ששהו ב-770 בשמחת-תורה באותה שנה, תשכ"ג, את משמעות דברי הקודש של הרבי, ימים ספורים לפני שהתחיל המשבר החריף של איום במלחמת עולם.

היה זה באמצע ההתוועדות של שמחת-תורה, כאשר לפתע הרבי הכריז: "כל אלו ששירתו בצבא יעלו על השולחן ויאמרו 'לחיים' ובזכות זה נפעל שיהיה שלום בעולם און מען זאל האבין אפגיקומען מיט שרעק!" [=שנצא ידי חובה בפחד...]. דברי הרבי היו מפתיעים ומדהימים. קהל החסידים לא ידע על מה הרבי מדבר, אבל כולם הבינו מדברי הרבי שמשהו עומד להתרחש, וכי בסופו של דבר הכל ייגמר בכי טוב.

לפני סיום ההתוועדות הרבי אמר עוד: ה"בעל דבר", זה שיש לו שליטה בשס"ד ימים מלבד בשמחת-תורה, מצטרף ל"הקפות"... רצונך דווקא ללכת להקפות? אלך אתך..." הרבי הזכיר את דברי רבי לוי-יצחק מברדיטשוב שאילו היו תענוגי העולם הזה רק בספרים ואילו השכר והעונש היו נראים לעין כל, היה מבטיח ששום אדם בישראל לא ייכשל בעוון ח"ו. ואז לפתע הרבי זעק: "בני-ישראל עמלים על מחייתם, תן להם כדי מחייתם!" ועוד דברים נרגשים שהרבי שהשמיע אותם כל הזמן תוך כדי בכי. לאחר זמן קצר הכריז הרבי: "בשמחה אפשר לפעול יותר מאשר במרירות" ואז סיים הרבי את ההתוועדות.

אחרי ההתוועדות דיברו הכל על המחזה המבהיל והמרגש אצל הרבי, כאשר אף אחד לא מבין מה כוונת הדברים.

לאחר שפרץ המשבר החמור והסתיים באופן מפתיע וניסי, והתפרסמו אז כל הדיבורים השמימיים של הרבי בשמחת-תורה - עורר הדבר הדים רבים בעולם היהודי והכל דיברו בהתפעלות על שני דברים: האחד - שהרבי דיבר על כל זה עוד לפני שהתחילה כל סכנת המלחמה, והשני - שבדיוק כמו הבטחתו הקדושה - כך קם והיה.

מתוך "דיעדושקא", על הרבי ויהדות רוסיה.

ט"ו באלול תשס"ו
 
 
הגב לכתבה

תגובות
1
1. התמונה
מהיכן ומתי התמונה?
ומה הדבר הלבן הזה?
י"ז באלול תשס"ו