ב"ה יום חמישי, י"ח אייר תשפ"ב | 19.05.22
כ"ק אדמו"ר הריי"צ
כ"ק אדמו"ר הריי"צ
סכנה חב"דית בבולטימור ■ יין ישן וטוב

דיווחים עיתונאיים על ביקור הרבי הריי"צ בבולטימור בימי חודש טבת בשנת תר"צ
מגיש: הרב משה מרינובסקי

בשלהי שנת תרפ"ט הגיע הרבי הריי"צ נ"ע לביקור ממושך בארה"ב שנמשך כמעט שנה, במהלכו ביקר בשורת ערים ברחבי אמריקה. חלק מימי חודש טבת תר"צ הוקדשו לביקור בעיר בולטימור שבמדינת מרילנד וב'תולדות חב"ד בארצות הברית' הוקדש לכך פרק נרחב ובו ציטוטים של דיווחי העיתונות האידית על הביקור.

להלן, קטעים מתוך הדיווחים הללו, מתורגמים מאידיש.

בשלושת השבועות שהרבי מליובאוויטש הנודע שהה כאן, חלק גדול מהאוכלוסייה היהודית שעדיין יש לו תחושות ומחשבות ליהדות, חש תחושה של חג.

מידי יום, ביתו של הרבי, בית מס' 234 ברחוב יוטא, היה ממש מוקף מהבוקר ועד מאוחר בלילה, במאות מבקרים, שבאו להתקבל על ידי הרבי ולקבל את ברכתו כמנהג חסידים.

המעניין הוא שבין המבקרים הרבים שבאו אל הרבי יום יום היה ניתן לראות גם קהל גדול של נשים יהודיות מתבוללות שרחוקות מיהדות כרחוק מזרח ממערב, לבושות לפי המודה האחרונה, עם המכוניות הכי יקרות נהוגות בידי נהגים שחורים לבושים בהדר...

הרבי שאל אותם על היהדות שלהם, וכפי ששמעתי, היו נשים שהבטיחו לו שמהיום והלאה יתנהגו כבנות ישראל טובות ויראות.

בשבועות הספורים שהרבי היה כאן כאורח, הוא "אמר" במשך כמה שעות בכמה מבתי הכנסת הגדולים המקומיים בפני קהל גדול של חסידי חב"ד צמאים ...

בכלל נראה כי במסעו לאמריקה היתה לרבי מליובאוויטש כוונה לנהל 'קמפיין' כפול בו-זמנית, גשמי ורוחני...

תושב פילדלפיה [בה הרבי ביקר לפני ביקורו בבולטימור] אמר לי כי עם צאת הרבי מעירם, התחילה תנועה גדולה בבתי הכנסת החסידיים ללמוד "תניא", הספר הקטן בו 'הרב', מייסד חב"ד ביסס את שיטתו בחסידות.

לא לחינם מתלונן בעל-הבית מקומי נכבד, מהבית חסיד של אחד מאדמו"רי אוקראינה, כי יש סכנה גדולה שהרבי מליובאוויטש בביקורו באמריקה 'יחב"ד' את יתר הפליטה, מעט החסידים שבאמריקה.

סכנה חדשה. סכנה צהובה בעולם הפוליטי וסכנה חב"דית בעולם החסידי.

הרבי מליובאוויטש זכר גם לשלוח מכתב תודה ליהודים המקומיים על קבלת הפנים החמה שהם נתנו לו. המכתב נשלח לתלמידו האהוב, רב בעיר, ר' אברהם-אליהו אקסלרוד, והוא מופנה לציבור היהודי בבולטימור, והנה הוא אות באות [כאן, בתרגום מאידיש]:

מכתב מהרבי מליובאוויטש שליט"א לכל יהודי בולטימור!

ב"ה

אל קהל עדת ישורון בעי"ת בולטימור יע"א

ה' עליהם יחיו!

שלום וברכה!

היותי בבולטימור עשה עלי רושם משמח, בראותי עד כמה הלב היהודי חם, אני מקוה להשי"ת שביקורי בבולטימור יוזכר בכל בית יהודי, לחיזוק תורה ויהדות.

והנני נותן את ברכתי לכל משפחה יהודית, ככתוב להניח ברכה אל ביתך. הקב"ה יברך את כולכם בילדים יהודיים בריאים, אריכות ימים ושנים בריאות ופרנסה טובה.

ידידכם עוז המברכם

יוסף יצחק

בשלהי חודש טבת נסע הרבי למספר ימים לוושינגטון ובתחילת חודש שבט נחתם ביקורו בבולטימור.

וכך נאמר במודעה על מסיבת ה'צאתכם לשלום':

'צאתך לשלום' לבבי יתקיים ביום ראשון פרשת בא, ד' שבט, 2 בפברואר, בשעה 7 בערב בבית הכנסת ישראל אנשי ספרד רחוב הייא 29-27 (ליד רחוב למברד) לכבוד הרה"צ אדמו"ר הרבי מליובאוויטש שליט"א לפני צאתו מבולטימור באותו ערב.

הרבנים דבולטימור ינאמו והרבי שליט"א יפרד מיהודי בולטימור.

תנו כבוד לתורה ואל תחמיצו את ההזדמנות לראות ולשמוע את הצדיק הגדול לפני נסיעתו, ולתת לו את הכבוד הראוי ולקבל ברכה מפיו הקדוש.

בכבוד,

הועד

 

ועל אחת מתוצאות הביקור מסופר בקטע הבא:

ביום ראשון בערב תתקיים בבית הכנסת של בברויסק, רחוב האי ליד לקסינגטון, אסיפה של אגודת חסידי חב"ד. באסיפה יבחנו תוכניות כיצד לאחד את כל חסידי ליובאוויטש בבולטימור בארגון חזק. לפני צאתו מבולטימור ביקש הרבי מליובאוויטש מהחסידים המקומיים להתכנס לעתים קרובות ללמוד תורה ולחיות באחווה ביניהם, וביום שני בערב ייעשה הצעד הראשון על מנת ליישם זאת.

ובדיווח נוסף כעבור מספר ימים:

באסיפה של חסידי חב"ד ביום שני בערב בבית הכנסת של בברויסק הוחלט להתאסף מידי יום רביעי מ-8 עד 9, באחד מבתי הכנסת של ליובאוויטש ללמוד חסידות – כל חודש בבית הכנסת אחר. ההתחלה נעשתה מיד ביום רביעי בערב בבית הכנסת צמח צדק, שם הרב אקסלרוד מלמד תניא. המעוניינים להירשם כחברים יכולים לפנות אל ר' דוד פעטשאניק, רחוב נורט ברודווי 3. המס הוא דולר 1 לשנה.

י"ז בטבת תשע"ה