ב"ה יום חמישי, י"ח אייר תשפ"ב | 19.05.22
לחצו להגדלה
לחצו להגדלה
הדפסת תניא בתנאי שדה קשים ■ היו ימים

קטעי עיתונות על חג הגאולה י"ט כסלו, תרגום התניא לערבית והדפסה אחת ייחודית בתנאים בלתי רגילים ● לרגל י"ט כסלו שהוא גם יום חגו של ספר התניא
מגיש: הרב משה מרינובסקי

חסידי חב"ד הוציאו לאור את ה"תניא" בשפא הערבית

הרבי מליובביץ קורא להתחזקות בתורה ובמבצעי המצוות"

ב"התוועדות" שקיים הרבי מליובביץ שליט"א רבי מנחם מנדל שניאורסאהן בבית מדרשו שבניו יורק, במעמד אלפי חסידים, הזכיר את דברי חכמינו ז"ל על משה רבנו שהסביר את התורה ב-70 לשון.

בדברו על אישיותו ופעולותיו של רבי יוסף יצחק, הרבי הקודם מליובאוויטש, חותנו של הרבי הנוכחי, הרבי הזכיר כי חז"ל אומרים זאת לגבי התאריך של ראש חודש שבט, ביחס לפסוק בתורה שביום זה "הואיל משה באר את התורה הזאת" , וציין כי יום הסתלקותו של רבי יוסף יצחק חל אף הוא בחודש שבט.

בהקשר עם זה סיפר הרבי על מפעלו של רבי יוסף יצחק לתרגום ספר ה"תניא" שהוא ספר היסוד של חסידות חב"ד, לשפות שונות, והודיע כי עתה יצא לאור בהמשך לכך גם תרגום של ספר זה לשפה הערבית, בעבור יהודים דוברי שפה זו.

כן קרא הרבי למנות "משפיעים", כלומר – מורי דרך בתורת והדרכת החסידות, בכל מקום אפשרי. כך יהיה קיים מעתה, למשל, בכל בית כנסת חב"די גם רב להדרכת ההלכה וגם "משפיע" להדרכה בחסידות ובדרכיה. בכך מחודשת מסורת עתיקה בציבור החב"די שנקבעה עוד ע"י מייסד התנועה רבי שניאור זלמן מלאדי לפני כ-200 שנה.

בהכרזה מיוחדת מטעם הרבי נקראו החסידים, בהמשך לימי החנוכה, להוסיף "אור רוחני" ע"י תוספת של כל אחד ואחת בלימוד תורה וקיום מצוות בהידור, ובייחוד במבצעי המצוות לזיכוי המונים מישראל במצוות ההגנה הרוחניים.

חסידי חב"ד חוגגים בי"ט כסלו 178 שנה לשחרור הרבי בעל ה"תניא"

הספר הודפס גם בפאיד – "מעבר המערבי של תעלת סואץ"

מאת פיליפ בן סופר "מעריב" בניו-יורק

רבבות מחסידי חב"ד בעולם עומדים לחגוג את "חג הגאולה" בי"ט כסלו, אשר ייערך השנה בשבת, ב-11 בדצמבר. זהו יום השנה ה-178 לשחרור של הרבי שניאור זלמן מלאדי מכלא הצאר ברוסיה.

שיאן של החגיגות יהיה במרכז העולמי של תנועת חסידי ליובאוויץ בברוקלין, ניו יורק, בנאום של האדמו"ר מליובאוויץ רבי מנחם שניאורסון שיועבר בשידור חי לקהילות שונות ברחבי העולם באמצעות מערכת תקשורת מיוחדת שתוקם לצורך זה. בין השאר מועברת השיחה גם לכפר חב"ד ונקודות ריכוז אחרות של החסידים בישראל.

יום י"ט בכסלו הוא בעל משמעות רבה לתנועת חב"ד משום ששחרורו של רבי שניאור זלמן בשנת 1798 הפיח חיים חדשים בתנועה החסידית ואפשר את הפצת משנת חב"ד במשנה מרץ.

הרב שניאור זלמן שכינויו "האדמו"ר הזקן", "דער אלטער רבי", יסד את תנועת חב"ד- ליובאוויץ והפיץ את תורתה בקרב יהודי רוסיה, פולין וליטא. השפעתו זו הלכה וגדלה ומשקינאו בכך מתנגדיו האשימוהו האשמת שווא שהוא בוגד בצאר. העילה היתה תמיכתו ביהודי ארץ ישראל שהיתה אז תחת שלטון תורכיה, אויבתה של רוסיה.

בעקבות זאת ציוה הצאר לעצור את רבי שניאור זלמן והוא נלקח תחת משמר כבה מביתו שבליוזנה (רוסיה הלבנה) למצודה שבעיר פטרבורג. שם היה כלוא במשך 53 יום. בי"ט בכסלו הוכרזה חפותו והרבי שוחרר מכלאו ואף קיבל היתר מיוחד להמשיך במפעל חייו.

השולחן ערוך של האדמו"ר הזקן ויצירות חסידיות אחרות מפרי עטו של הרבי זכו להדפסות חוזרות, ואילו לקוטי אמרים - "התניא" שבה מגולמת הפילוסופיה הבסיסית של תורת חסידי חב"ד הוצאה לאור ב-78 מהדורות ואף תורגמה למספר רב של שפות ביניהן אנגלית, צרפתית, איטלקית וספרדית.

זמן קצר אחרי מלחמת יום הכיפורים הוציאו חסידי חב"ד בארץ, לפי הוראת הרבי, מהדורה מיוחדת של ה"תניא" בפאיד, בגדה המערבית של תעלת סואץ. "תניא" זו שהוהדרה והודפסה בתנאי שדה קשים, נחשבת היום לפריט אספני נדיר שרבים הקופצים אליו אך אין להשיגו...
כ' בכסלו תשע"ה