ב"ה יום חמישי, י"ח אייר תשפ"ב | 19.05.22
הרב שפירא ע"ה. למטה: מסע הלוויה
הרב שפירא ע"ה. למטה: מסע הלוויה צילום: שמייס וארכיון
התחנך בין גדולי החסידים ברוסיה, היה עסקן באמריקה

דיווח על פטירתו של הרה"ח ר' לוי יצחק שפירא ע"ה, השבוע לפני תשע שנים – ליום היארצייט ד' כסלו
מגיש: הרב משה מרינובסקי

קהל גדול של ידידים, קרובים וחסידים ליוו למנוחת עולמים ביום שלישי בבוקר את אחד מזקני חסידי ועסקני ליובאוויטש, הרב ר’ לוי יצחק שפירא, והוא בגיל 90.

הרב שפירא נולד בשמחת תורה תרע"ו בעיר הרוסית קרלביץ', להוריו הרב נחום ורייזל שפירא. אביו היה למדן גדול ובקי בש"ס. לוי איצ'ה הצעיר למד במסירות-נפש בישיבות ליובאוויטש בראמען ובחרקוב, בשנים החשוכות, כאשר הקומוניזם הסטליניסטי השתולל ברוסיה ושאף לכבות ולשרש כל ניצוץ של דת ומסורת בקרב אזרחי רוסיה.

המנוח התחתן עם – תיבדל לחיים – מרת גוטע מוצקין, בתו של החסיד החב"די האגדי, המשפיע הרב ר' פרץ מוצקין ז"ל וגר בלנינגרד ואחר כך, בשנות המלחמה, בטשקנט שם עסק בהצלת נפשות. אחרי המלחמה הרב שפירא יצא מעמק הבכא הרוסי, גר בפוקינג ובפריז ולבסוף הגיע לאמריקה, כאן התיישב בקליבלנד ועסק בטקסטיל.

בשנות השישים בני משפחת שפירא עברו לניו יורק, כאן ר' לוי איצ'ה ז"ל המשיך לנהל את עסקי הטקסטיל שלו ובמשך שנים רבות עסק בתמיכה וסיוע לישיבת תומכי תמימים המרכזית בברוקלין. במשך השנים האחרונות ר' לוי איצ'ה שימש כמזכיר הבית דין צדק של קראון הייטס, וגם היה לעתים קרובות הבעל-תפילה בבית המדרש הגדול של ליובאוויטש ב-770 איסטערן פארקוויי שם קבע עתים לתורה בכל יום.

יצויין כאן כי הרב שפירא היו מהקוראים היותר מסורים ונאמנים של ה"אלגעמיינער זשורנאל", אותו קרא, כמו שאומרים, "מכריכה לכריכה". כשהיה פוגש אותי, היה ממטיר עלי את המחמאות שלו וההערות שלו על הגיליון של אותו שבוע.

כמי שגדל בקרב הדור הקודם של חסידים ברוסיה, המנוח היה גם מלא בזיכרונות על חסידים של פעם, עובדי השם, שהטמיעו בו יראת שמים ואהבת התורה.

המנוח הותיר אלמנה, גוטע, אח מבוגר ממנו, המרא דאתרא של 'עמפייער שטיבל', הרה"ג ר’ ליפמן שפירא ושבעה צאצאים - מרת רייזל שרייבר ממיאמי, מרת חיענא לזרוב מיוסטון, המשפיע של "אהלי תורה" הרב נחמן שפירא, המחנכת מרת שטערנא קרינסקי מברוקלין, מרת פרדל מישולובין מברוקלין, מרת הינדע גורביץ מברוקלין והרב נחום שפירא, מרבני ושלוחי חב"ד המוכרים בסידני, וכן נכדים ונינים רבים.

המנוח נטמן בבית החיים הישן על-שם מונטיפיורי בקווינס, לא רחוק מהאוהל של אדמו"רי ליובאוויטש זצ"ל.

(תרגום מ"אלגעמיינער זשורנאל")
ו' בכסלו תשע"ה