ב"ה מוצאי ש"ק, כ" אייר תשפ"ב | 21.05.22
מנחם בגין אצל הרבי ביחידות
מנחם בגין אצל הרבי ביחידות צילום: ארכיון שטורעם
30 שנה ל'יחידות' ההיסטורית

במלאות 30 שנה ליחידות ההיסטוריות של מנחם בגין אצל הרבי, 'שטורעם' מגיש פרויקט מיוחד • וידאו, תמונות ועדויות מפי מזכיריו ועוזריו
מערכת שטורעם

ב' מנחם אב תשל"ז. ראש הממשלה שנבחר אך לפני חודשים אחדים, מנחם בגין, מתקבל ליחידות אצל הרבי. מחולל המהפך, מי שהצליח בפעם הראשונה מאז קום המדינה להביס את המערך מגיע לפגישה עם הרבי מלווה בפמליית מקורבים ויועצים. בכניסה ל-770 ממתין קהל רב. הרבי יוצא מגדרו ומקבל את ראש הממשלה בפתח הבניין, בכבוד רב.

שמואל כץ היה באותם שנים עוזרו האישי של מנחם בגין. בראיון מיוחד שהעניק ל'שטורעם' לפני חודשים אחדים, סיפר:

"הפעם הראשונה הייתה בשנת 1971, מעולם לא אשכח את התאריך בו נפגשתי עם הרבי, הרבי הפליא אותי מאד. הגעתי גם עם בגין לארה"ב אחרי היבחרו בשנת 1977. הוא ביקש ממני להתלוות אליו לפגישה עם הרבי. מאד לא אהבתי את כל הרעש סביב בגין, ולכן העדפתי להתקבל לאחר מכן ליחידות פרטית אצל הרבי".

"ראש הממשלה התרשם מאוד"

את היחידות ההיא לא ישכח יחיאל קדישאי, ראש לשכתו של מנחם בגין וידידו האישי. בראיון וידאו מיוחד שהעניק ל'שטורעם', ערב יום הבהיר י"א ניסן, סיפר: "ראש הממשלה התרשם מאד מהרבי. זה היה טבעי שהוא יבקר אצל הרבי, והיה טבעי שהם יעריכו אחד את השני".

הוא סיפר על הייחסים בין עסקני חב"ד וחסידי חב"ד לבגין: "הרב מיידנצ'יק ע"ה היה בן בית אצל בגין, בכל הזדמנות היינו נפגשים, היינו מגיעים לכפר חב"ד לא פעם. בגין חיבב אותו מאד, הייתה לו תמיד דלת פתוחה אצל ראש הממשלה".

תאריך נוסף הקשור במנחם בגין הוא ו' אדר תשס"ז, אז צוינו 15 שנים לפטירתו. באותה הזדמנות שוחחנו בתוכנית הרדיו "פותחים שבוע בשטורעם" עם מקורבו ומי שהיה יועצו, הסופר והעיתונאי שלמה נקדימון.

בתוכנית הוא סיפר על היחידות המפורסמת של בגין עם הרבי, כמי שליווה מקרוב את ראש הממשלה.

"היחידות הייתה בארבע עיניים", מספר נקדימון, "כל מי שהיה קשור לשתי הפמליות עמד בחוץ, ראינו אותם משוחחים דרך החלון. לאור הצללים של שתי הדמויות ראינו את הראשים נעים כשהם לוחשים אחד לשני, זו הייתה שיחה מאד ארוכה.

"אני יודע שלראש הממשלה היה יחס הערכתי גדול מאד כלפי הרבי, והרבי גם כיבד את ראש הממשלה".

אתה זוכר או שמעת מה נאמר בפגישה?

"אינני יודע מה נאמר בפגישה, זו אחת הפגישות שלא הוקלטו במערכת הקשר, אבל אני חושב שתוכן השיחה מעולם לא פורסם באף אחד מהפרסומים של חב"ד, למיטב ידיעותי. לא הרבי ולא ראש הממשלה ירדו לתוכנם של דברים בחשיפה העיתונאית.

"ראש הממשלה התקבל בזרועות פתוחות"

"אני מכיר את האווירה בחצר הרבי, ראיינתי את הרבי שנים לפני כן, היו לי שם חברים כמו גרשון יעקובסון. אני זוכר שהייתה אווירה חגיגית בחצר הרבי, מסוג האווירת המקובלות שהיה מגיע בכיר אמריקני לפגישה עם הרבי. הרבי קיבל את ראש הממשלה בזרועות מאד מאד פתוחות, ומכיוון שגם לראש הממשלה לא היה חסר רקע ביהדות או בארון הספרים היהודי, הייתה שיחה מאד פתוחה".

אתה זוכר דברים שאמר בגין לפני ואחרי הפגישה?

"לא, אבל הוא קבע מראש שהפגישה שלו עם הרבי היא חלק מהביקור שלו בארה"ב. בזמנים מסוימים היו מטעמו של ראש הממשלה מישהו שדיווח לרבי מה הולך בשיחות המדיניות. אבל אני לא יכול לומר זאת בוודאות.

"דעתו של הרבי בנושא ארץ ישראל הייתה ידועה מאז ומתמיד, אבל זו הייתה חוויה מראש הממשלה לשמוע את הדברים במישרים מהרבי. הוא עצמו לא היה אדם של ד' אמות, אלא של ופרצת".

ב' במנחם-אב תשס"ז
שלמה נקדימון
שלמה נקדימון | צילום: מאיר דהן
 
מנחם בגין מתקבל על-ידי הרבי
מנחם בגין מתקבל על-ידי הרבי | צילום: ארכיון שטורעם
 
שמואל כץ
שמואל כץ
 
יחיאל קדישאי
יחיאל קדישאי
 
מנחם בגין אצל הרבי
מנחם בגין אצל הרבי
 
הגב לכתבה

תגובות
1
1. א' שליח
ישנו גם ווידאו נדיר (כמדומני, גם עם אודיו), מא' מביקוריו אצל רבינו.

הוא הוקרן בא' השנים בהתוועדות אגו"ח ב"בית רבקה"( אז זה הי' בפעם הראשונה?), ולכאו' הינה גם ב"תורת חיים" וארכיון JEM.

באם יוכלו, שיעלוהו לאתר, לשלימות הענין ולתועלת הגולשים. ות"ח מראש!
ב' במנחם-אב תשס"ז