מה גורם לילד להתנהג כשני קצוות?
מה גורם לילד להתנהג כשני קצוות? צילום: ארכיון שטורעם
המומחים: ללא מילים / שרה גרשוביץ

היא הולכת לאט, משפילה מבט, האצבע והאמה בתוך הפה, ואגודל היד השנייה אוחזת בשיער, נראה שהיא מתביישת מכל דבר שמסביבה ואפילו גם מעצמה..? ● "איך ייתכן שילדה שבבית היא כל כך פעילה, תוססת משתוללת וצוחקת, בגן היא כל כך שונה"? ● שרה גרשוביץ MA מטפלת באומנות בטור מיוחד למדור ה'מומחים' ב'שטורעם' ● לכתבה המלאה >>>
מאת שרה גרשוביץ, MA מטפלת באומנות
היא הולכת לאט, משפילה מבט, האצבע והאמה בתוך הפה, ואגודל היד השנייה אוחזת בשיער, נראה שהיא מתביישת מכל דבר שמסביבה ואפילו גם מעצמה..

היא בת ארבע, שנה הבאה היא בגן חובה, ואמא שלה כבר ממש מודאגת, מה יהיה בשנה הבאה?!

"איך ייתכן שילדה שבבית היא כל כך פעילה, תוססת משתוללת וצוחקת, בגן היא כל כך שונה"? שואלת אותי האימא חסרת האונים, לנוכח המצב שהבת שלה נמצאת בו. "בבית היא משחקת עם אחים ואחיות שלה, משתפת אותם ושרה את כל השירים שהיא שומעת בגן".

פעמים רבות קיים פער בין ההתנהגות של הילד בבית לבין התנהגותו בגן. כשקיים פער מאד קיצוני, שנע בין שני קצוות (פעילות ייתר מול חוסר פעילות) הדבר מעיד על קושי עצום שהילד חווה בתוך עולמו. לעיתים כמעט קשה לי להאמין למה שההורים מספרים בגלל שאני רואה את ההיפך הגמור.

מה גורם לילד להתנהג כשני קצוות? מה גורם לילד להתבייש מעצמו כל כך כשהוא נמצא ליד זרים או חברים מהגן?

חרדה חברתית- מתבטאת בכך שילד מפחד לדבר ליד אחרים כי הוא פוחד מנטישה חברתית ולכן בשביל לא לעשות טעות, ילד נמנע מדיבור או פעילות כדי שלא יזרקו אותו מהחברה, כמובן שהדבר הוא בדמיונו ובחווייתו של הילד.

מה שנדרש בטיפול זה להעניק לילד סביבה בטוחה מספיק שתעזור לו ותשפיע עליו גם בחיים שמחוץ לטיפול.

מפגשים רבים עברו עלינו בשתיקה, כשאני מידי פעם מעלה שאלה, או מסבירה איך למרוח את הדבק או איך מתעסקים עם החימר, לאחר תקופה שבה הילדה הסתגלה למפגשים שלנו ונראה היה שהיא מרגישה בנוח ליישר מבט ומידי פעם גם להוציא את היד מהפה, התחלתי לפתח איתה שיחה שבה אני שואלת שאלות עם שיש להן תשובות פשוטות של כן ולא והיא בוחרת את אחת התשובות ובכך היא מתקשרת איתי, לאחר תקופה ארוכה והרבה סבלנות, נוצרה תחושת הביטחון שמאפשרת לה לשבור את חומת השתיקה שלה ולהתחיל לדבר.

אם גם הילד שלך סובל מחרדה חברתית- מתקשה לתקשר עם מבוגרים, חברים בגן, ובכיתה כמעט לא שמעו את קולו, יש אפשרות לעזור לו ולהקל עליו. טיפול באמנות הוא שיח ללא מילים ולכן הטיפול מאפשר תהליך מרתק ויעיל גם אם בתחילה אין תקשורת מילולית כלל. לאמנות יש כח לרפא!

בבית-

1. דוגמה אישית, כשילד רואה שלהורה יש ביטחון לרוב הוא ירכוש ביטחון בעצמו.
2. לא כדאי ללחוץ על הילד שידבר כי זה יוצר תגובה הפוכה.
3. לשאול את הילד בעיקר שאלות "אמריקאיות" ולתת לו לבחור תשובה מבין שתי תשובות. לדוגמה אתה אוהב יותר שיעור חשבון או שיעור אנגלית? וכו'

שרה גרשוביץ MA - מדריכת הורים ומומחית בהתפתחות רגשית ילדים ונוער. 0546499770

***

מוגש מטעם מרכז טיפולים חב"ד – שעל ידי אגודת חסידי חב"ד באה"ק

ניתן לקרוא עוד באתר www.lametapel.com

 


ט' באדר א' תשע"ו