ר' אליעזר דן סלונים הי"ד על רקע הלויית הקדושים
ר' אליעזר דן סלונים הי"ד על רקע הלויית הקדושים צילום: מתוך ויקיפדיה
החסיד הבין שהרבי צופה את מותו – ופרץ בבכי תמרורים

דקות אחדות לאחר צאתו של הרבי הריי"צ נ"ע ממערת המכפלה – הגיעה טלגרמה בהולה מהמופתי האנטישמי, ידיד הנאצים, חאג' אמין אל חוסיין ● כשקיבל הרבי את הבשורה המרה על הטבח, נפל למשכב וביומנו רמז כי ראה בעיני רוחו את הטבח ● במלאת 85 שנה למאורעות תרפ"ט, חוזר 'שטורעם' לביקורו של הרבי הקודם בעיר, ימים אחדים קודם לכן
מאת: שמוליק אופנר

בז' מנחם אב תרפ"ט, כ-11 יום לפני הטבח הנורא שנערך ביהודי העיר חברון, ערך כ"ק האדמו"ר הריי"צ נ"ע את ביקורו ההיסטורי במערת המכפלה.

היה זה הביקור האחרון של יהודים בתוך המערה עד לשחרורה מחדש 38 שנים לאחר- מכן במלחמת 'ששת הימים'.

כידוע, בתקופה ההיא לא הורשו היהודים להיכנס לתוך המערה וכתחליף לכך ניתנה הרשות להתפלל רק בקיר החיצוני הידוע בכינוי ''המדרגה השביעית'' שלפני הכניסה.

הרבי קיבל אישור מיוחד להיכנס יחד עם עוד ששה אנשים נוספים, בהשתדלותו של קרוב משפחתו מחברון ר' אליעזר דן סלונים הי"ד שהיה מנהל בנק 'אנגלו פלשתינה בע"מ' בחברון.

מיד בצאת הרבי מהמערה, הגיעה לחברון טלגרמה מהמופתי האנטישמי חאג' אמין אל חוסני ימ"ש, ובה הורה למנוע את כניסת הרבי למערה, אלא שלמרבה המזל הטלגרמה הגיעה באיחור.

רבים ממקבלי פניו של הרבי נרצחו באכזריות כשבועיים לאחר-מכן. בין הנרצחים היו ר' אליעזר דן סלונים ומשפחתו, הרב משה שמואל קסטל, תלמידי ישיבת סלבודקה וכן השו"ב ר' משה גולדשמיד הי"ד אשר הרבי הסכים לאכול בבית משפחת סלונים בחברון רק בשר משחיטתו.

בעניין הזה אירע סיפור מעניין עם ר' משה גולדשמיד, שזכה לשרת את הרבי בעת שהותו בעיר חברון ובמהלך ביקורו של הרבי בישיבת תורת אמת במוצאי תשעה באב:

בכל פעם שנכנס ר' משה לרבי, נהג לבקש ממנו ברכה שעוד יזכה להתראות עימו שוב. ואכן הרבי היה מעניק לו בקביעות את הברכה.

במוצאי תשעה-באב הבחין ר' אברהם ארליכמן ז"ל מרמת- גן, שהיה אז תלמיד הישיבה, כי ר' משה יושב בצער רב ומחזיק ספל בידו. הרבי נטל את ידיו לסעודה עם הבחורים ור' משה זכה להחזיק את הספל, אולם במקום לשמוח על הזכות הגדולה שנפלה בחלקו היו פניו של ר' משה נפולות.

ר' אברהם ארליכמן התעניין אצלו, מדוע שעצבות כזאת נסוכה על פניו?

השיב לו ר' משה: "גם הפעם ביקשתי כהרגלי ברכה מהרבי שאזכה להתראות שוב פעם עם הרבי אך הרבי הפעם ענה לי: 'מען זעהט זיך דאך' (הרי אנו מתראים כבר). חזרתי וביקשתי שוב את ברכת הרבי שאזכה להתראות שוב עם הרבי, והרבי ענה לי באותו הלשון, וכך גם בפעם השלישית".

ובחוש חד של חסיד, ליבו אמר לו שזוהי הפעם האחרונה שהוא מתראה עם הרבי.


כעבור ימים ספורים נרצח ר' משה במאורעות תרפ"ט יחד עם שאר 64 קדושי חברון הי"ד.

את הידיעות המצערות על אשר התרחש בחברון קיבל הרבי בהיותו על האוניה בדרכה ממצרים לאירופה ועקב כך חש הרבי ברע ונפל למשכב. הד"ר משה וואלך שהיה יחד עם הרבי על האוניה טיפל בו במסירות רבה עד שהגיעו למינכן שבגרמניה.

כשנה לאחמ"כ כתב הרבי אודות ביקורו באה"ק: "מחוזות תוגה הגיד לי ליבי וכתמי דם ראיתי מרחפים באווירה של ארץ ישראל, ולדאבון לב כל קהל ישראל ולבבי קרה ל"ע את אשר קרה".

י"ח במנחם-אב תשע"ד