ראש המועצה (משמאל) ב-770. למטה: חיילים בצוק איתן
ראש המועצה (משמאל) ב-770. למטה: חיילים בצוק איתן
יאיר פרג'ון ל'שטורעם': "מצפה שהמדינה תגיב לכל ירי"

המועצה האזורית חוף-אשקלון הנושקת לעזה, ידעה ימים קשים: חדירות מחבלים מהים ובאמצעות מנהרות; ירי רקטות ופצצות מרגמה ובריחת תושבים ● כעת, עם תום הלחימה, מדבר ראש המועצה, יאיר פרג'ון על הימים שאחרי, התקווה, האמונה ותוצאות המבצע
מאת: יוסי כהן

ראש המועצה האזורית חוף אשקלון היה עסוק ב-29 ימי הלחימה של מבצע 'צוק איתן' באירועים בטחוניים רבים: נפילות פצמ"רים ללא הרף, ניסיונות חדירה באמצעות מנהרות וחדירה דרך הים לקיבוץ זיקים השוכן בקצה המועצה, במרחק של מאות מטרים מהרצועה.

הבוקר, זמן קצר לאחר שהפסקת האש נכנסה ליומה השלישי, הוא דיבר על תחושת הביטחון ועל התקווה לעתיד טוב יותר.

כיצד אתם מתמודדים עם הפסקת האש?

"אנחנו נערכים כבר כמה ימים ל'יום שאחרי', מסבירים לתושבים שהמצב הביטחוני היום הרבה יותר טוב מלפני המבצע וקוראים להם לשוב הביתה".

פרג'ון הבין שהמבצע מאחורינו, כשהבחין ביום שלישי ב"שיירות של נגמ"שים שמועמסים על משאיות ויוצאות מהשטח. למרות זאת, אני חייב לציין שלמרות שכוחותינו יצאו מעזה בשטח יש עוד כוחות רבים, כדי להבטיח שהמצב לא ידרדר".

האם המבצע ענה על ציפיות תושבי עוטף עזה?

"המבצע השיג את כל היעדים, ובעיקר את חיסול המנהרות", הוא אומר.

לפני מספר שנים שוחחתי עם פרג'ון, בימים בהם איש לא חזה את איום המנהרות: "האיום הגדול עלינו אינו הירי הרקטי אלא מנהרות שחופרים לכיווננו. אני חושש מהיום שבו יגיחו מחבלים מבטן האדמה", שח לי אז. ניבא, וידע מה ניבא.

כעת, לפחות מהבחינה הזו הוא שקט: "נכון שאין וודאות של מאה אחוז, אבל אנחנו נמצאים היום במקום שונה לגמרי מזה שהיינו בו לפני חודש. החמאס יודע מה קרה לו: איך הוא התחיל ואיך הוא גמר ולכן אנחנו אופטימיים בקשר לעתיד. בעז"ה נמשיך וניצור. התשובה שלנו בקשר לטרור ברורה: נגדיל את האוכלוסיה ונטפח את חבל הארץ הזה".

כשהוא אומר "חבל הארץ הזה" הוא מתכוון לממלכה הקטנה שלו: המועצה האזורית חוף אשקלון הפרוסה על פני כ-180 אלף דונם - בצפון באזור ניצן-ניצנים, בדרום ביד-מרדכי וזיקים ובמזרח באזור חלץ. "בקצה המזרחי של המועצה שלנו", מתפאר פרג'ון, "גילו בשנות ה-50 את באר הנפט הראשונה בארץ. כל הבארות שם כבר יבשו למעט באר אחת שעוד מתפקדת".

בחוף אשקלון מתגוררים כ-16,000 תושבים, ב-21 יישובים, ביניהם 5 קיבוצים. "יש לנו פה גם את בית-ספר אזורי אחד (כפר סילבר, י.כ) ובית ספר תיכון ביד מרדכי, וכמובן את אתר הקראווילות ניצן שכולנו חשבנו ששנתיים-שלוש לאחר ההתנתקות אנשיו יועברו לבתי קבע. לצערנו זה לא קרה".

ההתנתקות הביאה לפריחת חמאס?

"אני באופן מעשי הייתי נגד התוכנית הזו, אבל יש דברים שהם מעל למחשבתו וכוחו של האדם. הנחת המוצא היא שאם היינו נשארים ברצועת עזה אז חמאס לא היה מגיע להתעצמות כמו שיש לו היום - אבל לקחת דברים שהיו לפני 10 שנים ולומר 'אילו היינו עושים כך וכך היה קורה כך וכך', זה מיותר. עלינו להביט אל העתיד, לחשוב קדימה".

בא נחזור למבצע. אתה חש נבגד?

בניגוד לחבריו במועצה האזורית אשכול, שמאוכזבים מאוד, יאיר דווקא סומך על הצבא והדרג המדיני. "לא", השיב. "אני חושב שהצבא עשה עבודה יוצאת מן הכלל. הוא ראוי לכל שבח. וכשאני אומר צבא אינני מדבר על רמת הגנרלים בלבד אלא גם על רמת הפלוגות והמחלקות שפעלו בשטח, משום שלהערכתי אף חייל שנכנס לשם לא התאמן קודם לכן על מודל כפי שנתקלו החיילים ברצועת עזה: היו כאן מודלים חדשים שצריך ללמוד אותם תוך כדי תנועה; זו תורת לחימה חדשה שהיו צריכים לסגל בין רגע, וכל זה נובע מהעובדה האמיתית שהמלחמה הייתה נגד בתים ממולכדים, מנהרות, גרילה - ןבתוך אוכלוסיה אזרחית. שום צבא לא יכול להיות כירורג במאה אחוז, בייחוד כאשר נשקפת סכנה לכוחות".

אתה בטוח שלא נשקף לכם איום?

"הדרג הצבאי הבכיר ביותר אומר בצורה ברורה שכל המנהרות ההתקפיות היודעות חוסלו. כמה מנהרות לא ידועות נותרו? לאלוקים פתרונים.

חשוב לזכור שישנה אמירה ברורה של הצבא ולפיה 'אם נזהה בצד השני מנהרות לא ניתן להם לעבוד חודשים או שנים, נכנס פנימה וננטרל אותן. זאת אמירה חשובה שלא הייתה קודם לכן. במידה ולא יפעלו לפיה, נלחץ על הדרג המדיני, כדי שלא ימתינו שוב לנס".

ולא דיברנו על האיום הרקטי?!

"לא שכחנו מהנושא הזה. גורמים בצה"ל אמרו היום שהטפטופים נגמרו; שיתייחסו לכל ירי כאל פיגוע וזה יקבל יחס בהתאם. אני מצפה מהמדינה שתגיב לכל ירי – גם אם לא בצורה מידתית".

פרג'ון מדגיש כי "אני אופטימי. הבוקר פתחתי את הדלת וראיתי בחצר צו?פית קטנה מקפצת על הפרחים בחצר' וכשראיתי את זה אמרתי 'וואו!'. פתאום נזכרתי שלא ראיתי אותה כל החודש האחרון, בגלל הפיצוצים ואם היא חזרה, סימן שהכול רגוע. פניתי לאשתי ואמרתי לה 'יהיה כאן שקט אמיתי'. היא שאלה: 'אתה מאמין לחמאס'? אז השבתי: 'לחמאס לא, אבל לצופית כן'. אני מקווה שהיא תצפה נכון את הימים הוורודים שנכונו לנו".

 

י"א במנחם-אב תשע"ד