הכומר אל שרפטון כיום ובתקופת המהומות (משמאל)
הכומר אל שרפטון כיום ובתקופת המהומות (משמאל) צילום: ארכיון
אל שרפטון ● המסית האנטישמי שהפך יועץ לאובמה

שקרים דמוניזציה ואנטישמיות פרועה היו מוטיב מרכזי בדרשות של המסית האזורי אל שרפטון, שהיה ממובילי הפרעות בקראון-הייטס ● את העובדות סביב התאונה שהדליקה את הניצוץ הוא סילף לצורך משנתו החולנית ● בקריאת "להרוג את כל היהודים" הוא הוביל תהלוכת ענק ברחוב יוטיקה ● בדרך הם רצחו את הקורבן השני של הפרעות: איטלקי מזוקן, אותו זיהו בטעות כיהודי ● והיום? הוא יועץ של נשיא ארה"ב ואורח מבוקש בטלויזיה
מערכת שטורעם

האנטישמיות מצד השחורים שהגיעה לשיאה בפרעות קראון הייטס, לא החלה ביום התאונה. כבר חודש לפני פרוץ הפרעות, לנארד ג'פריז, איש ציבור בולט, נאם בסיטי קולג' נאום אנטישמי מאוד עם תיאורים בוטים על יהודי ארה"ב, חלקם בשמם. 

בתחילה העיתונים גינו אותו, אולם לאט לאט הוא החל לגרוף תמיכה משחורים גזעניים כמו הכומר אל שרפטון ודומיו, והרקע לשנאה היתה בשלה לפיצוץ. 

● הטכניקה: הפצת שקרים והסתה

כאשר התרחשה התאונה בה נהרג הילד השחור, הסית שרפטון את הקהל וטען שכוחות ההצלה החסידיים זנחו את שני הילדים השחורים. השקר הצית את האספסוף. שקרים נוספים שהסתובבו באוויר המורעל היו שהנהג היה תחת השפעת אלכהול ושנהג ללא רשיון, שני שקרים שהופרכו בהמשך אך לא הצליחו לעצור את הפורעים מלהוציא את שנאתם וזעמם על היהודים.

שלוש שעות לאחר פתיחת המהומות נדקר יענקל רוזנבאום. הוא עוד הספיק לזהות את הדוקר לפני שמצבו התדרדר. על פי העדות של תושב השכונה אפרים ליפקינד, שרפטון הגיע בערב להסית, ואף התבטא פעמיים שצריך "לרצוח את היהודים".

יהודי קראון הייטס המותקפים חשו שככל שהמשטרה חלשה וחסרת אונים, כך ידם של הפורעים תקיפה יותר. במשך ימי הפוגרום הם התבצרו בבתים, סבלו מזריקת אבנים, שבירת חלונות ותקיפות פיזיות.

● המסית בראש המסע ל-770

בהלוויה של הילד השחור, שרפטון הגדיל ללבות את אש האנטישמיות בביטויים מחרידים. איש לא עצר בעדו. הוא אמר כי אין לעצור את בני הנוער המכלים את זעמם, ושהכעס נטוע בהם על ידי מערכת מתעללת.

בשבת הראשונה הוא צעד ל-770 עם קבוצה של 400 שחורים וניסה לחולל מהומה, אך לא היו לו פרטנרים מהצד החסידי.

הוא גם רדף אחרי הנהג עד לישראל כדי לתבוע אותו. כאשר הגיע לשדה התעופה פגשה אותו אשה שהכירה אותו וצעקה לעברו "שתגיע לגיהנום". הוא השיב לב: "אני כבר בגיהנום, אני בישראל".

ומה עם שרפטון כיום? הוא מגיש תכנית בתחנת MSNBC והפך ליועץ של הנשיא ברק אובמה.

>>> 20 שנה לפרעות קראון הייטס: כל הכתבות

י"ח במנחם-אב תשע"א
שרפטון צועד בראש הפגנת שחורים באותם ימים
שרפטון צועד בראש הפגנת שחורים באותם ימים