הרב בלוי והרב הלפרין
הרב בלוי והרב הלפרין צילום: ארכיון שטורעם
הרב טוביה בלוי מספיד את הרב הלפרין: "אלופי ומיודעי"

"למרות שאישיותו ופועליו העצומים לא זכו לפרסום הראוי במשך השנים, חיוני כעת שהדברים יקבלו את המקום המגיע להם במלוא הפירוט, על מנת שכולנו, במיוחד בני הנוער והצעירים, ילמדו על דמות של חסיד אמת, מקושר באמת, בכל לב ובכל נפש אל הרבי, אשר שילב למדנות, כושר הבנה והעמקה בחסידות וכושר הסברה מיוחד" ■ הרב טוביה בלוי מספיד את "אלופו ומיודעו"
מערכת שטורעם

עם פטירתו של הרב שמואל אלעזר הלפרין ע"ה, ביקשה מערכת שטורעם מהרב טוביה בלוי לומר מספר מילים:

"בלוח יום יום של היום, י"ג אדר, מדובר על "אנשי משה". הרב הלפרין היה מראשוני "אנשי משה" של הרבי, ייתכן לומר שהיה אף ראשון פורצי הדרך של ה'דור השביעי' בהפצת המעיינות.

בשנת תש"י מנתה חסידות חב"ד בירושלים כמה עשרות משפחות בלבד, והיא התרחבה בקצב ענק בין היתר בזכות צירוף של רבים מצעירי היהדות החרדית לחב"ד, כאשר הרב הלפרין, שאני רואה אותו כאלופי ומיודעי היה ראש וראשון בהם.

הוא ייסד את ישיבת הערב הראשונה בעיר. כידוע ישיבות ערב היו מוקד רציני לקירוב בני תורה וצעירים חרדים לרבי ולתורה, וניתן לומר שהוא היה 'איש אשכולות' במלוא המובנים של המילה הזו, כאשר מלבד ידענותו הרבה, בנגלה ובחסידות, היה שופע כמעין נובע של רעיונות חסידיים מקוריים שהיה ניתן לחיות ולקבל חיות לתקופה ממושכת עם כל מילה או משפט שהשמיע בהתוועדויות ועם חוש הסברה מיוחד של חסידות ובפרט בשיעורי תניא.

במסירות נפש, תוך הפקרה עצמית מוחלטת, עבד ופעל ללא ליאות למען ענייני כ"ק אדמו"ר זי"ע, בבחינות שונות, בהן ייסוד בית הכנסת חב"ד 'בית ישראל', יחד עם אביו הגה"ח זצ"ל ויבחלט"א אחיו שליט"א.

המנוח ע"ה היה מראשוני מקימי ומייסדי צעירי אגודת חב"ד בירושלים, על פי הוראת הרבי, ומחברי הנהלתה. הרב הלפרין הנהיג עניינים שונים של הפצת המעיינות, לדוגמא ניתן למנות את חזרות הדא"ח בבתי כנסיות בירושלים, תהלוכות ל"ג בעומר לילדי ת"תים בירושלים ועוד.

למרות שאישיותו ופועליו העצומים לא זכו לפרסום הראוי במשך השנים, חיוני כעת שהדברים יקבלו את המקום המגיע להם במלוא הפירוט, על מנת שכולנו, במיוחד בני הנוער והצעירים, ילמדו על דמות של חסיד אמת, מקושר באמת, בכל לב ובכל נפש אל הרבי, יחד עם למדנות, כושר הבנה והעמקה בחסידות וכושר הסברה מיוחד".

י"ג באדר תשס"ט
תגובות
2
1. Wow, that was fast!!!
י"ג באדר תשס"ט
2. גאון ועמקן
הגרש"א ע"ה היה גאון ועמקן ושופע רעיונות. גם זכה להשתתף באנציקלופדיה התלמודית, ושמו מעטר 5 כרכים י"ב - ט"ז. אבידה גדולה לעולם החסידות.
ישראל+
+
י"ג באדר תשס"ט