החוקר בלוי מציג לשטורעם את המסמך המדובר
החוקר בלוי מציג לשטורעם את המסמך המדובר צילום: מאיר אלפסי, בלעדי לשטורעם
תערוכת הבעש"ט על מסמך ספריית חב"ד: "מזויף"

בלעדי: בתערוכת הבעל-שם-טוב המוצגת בימים אלה בספרייה הלאומית בירושלים מככב מסמך ובו כתב יד קודש שתואר על-ידי הרבי הרש"ב והרבי הריי"צ ככתב-ידו של הבעל-שם-טוב ● האחראית על התערוכה פנתה לפני כמה חודשים לספריית ליובאוויטש וביקשה עותק ממסמך נדיר שיוצג בתערוכה ● למרבה התדהמה, המסמך מוצג בתערוכה כלא-אמין
יוסי כהן

בתערוכת הבעל-שם-טוב המוצגת בימים אלה בספרייה הלאומית בירושלים מככב מסמך ובו כתב יד קודש שתואר על-ידי הרבי הרש"ב והרבי הריי"צ ככתב-ידו של הבעל-שם-טוב.

האחראית על התערוכה פנתה לפני כמה חודשים לספריית ליובאוויטש וביקשה עותק ממסמך נדיר שיוצג בתערוכה. בספריה נענו לבקשתה, ושיגרו את המסמך בסריקה צבעונית. 

אלא שהתערוכה לקחה את המסמך, שמופיע בין היתר בגיליון הראשון של "התמים" ומוצג שם ככתב ידו המקורי של הבעש"ט, ומתארת אותו כאילו הוא מזויף.

החוקר וההיסטוריון, משה-אייזיק בלוי, סיפר בראיון וידאו בלעדי לשטורעם על הפרשה כולה. 

אוצרת התערוכה, הגב' אסתר ליבס, אומרת לשטורעם: "בקטלוג התערוכה הבאנו את דבריו של הרבי הקודם על האגרת הזו. לגבי הכיתוב המוצמד למוצג, לא נכנסתי להכריע האם האגרת מזויפת או לא, הבאתי רק את דבריו של החוקר גרשם שלום. בכל אופן, אין כאן עניין אישי.

לא הצגנו את הדברים בצורה עוינת, ומאד נזהרתי בעניין זה. יש הטוענים כך ויש אחרת. אם הייתי מחליטה שהמסמך מזויף בוודאות לא הייתי מציגה אותו בתערוכה.

אני מודה לספריית חב"ד שהעמידו לנו את הסידור של הבעל שם טוב והן את האגרת הזו. הם היו מאד אדיבים והמציאו לנו כל דבר שביקשנו מהם".

לצפייה בראיון, לחצו על כפתור ההפעלה או לחצו כאן

 

כ"ב בתמוז תש"ע
גיליון "התמים". כאן הוא מוצג ככתב יד הבעש"ט
גיליון "התמים". כאן הוא מוצג ככתב יד הבעש"ט